لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

بازداشت استاد دوتابعیتی در ایران موجب قطع رابطه دانشگاه بلژیکی با دانشگاه تهران شد


رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد به دلیل بازداشت یک استاد دوتابعیتی در تهران، دانشگاه بلژیکی لوون همکاری خود با دانشگاه تهران را قطع کرده است.

محمود نیلی احمدآبادی دوشنبه ۱۳ اسفند در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا گفت که وزارت علوم و دانشگاه تهران همکاری هایی با دانشگاه های بلژیک از جمله لوون آغاز کرده بود اما بازداشت استاد بلژیکی ایرانی بر این همکاری تاثیر منفی گذاشت.

او در ادامه از اینکه مسائل سیاسی همواره بر روابط دو جانبه همکاری‌های علمی تأثیر می گذارد ابراز تاسف کرد و گفت که فرد بازداشت شده در دانشگاه لوون تدریس می‌کرد و به همین دلیل در سفر اخیر وزیر علوم به بلژیک، دانشگاه‌های آن کشور به این بازداشت اعتراض کردند؛ این موضوع برای جامعه دانشگاهی آنها بسیار اهمیت دارد.

در سالهای اخیر چند استاد دانشگاه و چهره علمی دوتابعیتی پس از ورود به تهران به اتهامات امنیتی بازداشت شده اند، از جمله عباس عدالت، شهروند ایرانی-بریتانیایی و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن که در ایران زندانی بود و به تازگی آزاد شد، احمدرضا جلالی استاد دانشگاه مقیم سوئد که به دعوت دانشگاه تهران به ایران سفر کرد و بازداشت شد و میمنت حسینی چاووشی، استاد جمعیت شناسی که از استرالیا به تهران سفر کرد و برای چند ماه بازداشت شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG