لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

اعتصاب غذای نازنین زاغری و نرگس محمدی؛ بریتانیا سفیر ایران را احضار کرد


«نرگس محمدی» و «نازنین زاغری» دو زندانی سیاسی در ایران، اعتصاب غذای سه روزه خود را آغاز کردند.

«ریچارد رتکلیف» همسر نازنین زاغری زندانی ایرانی بریتانیایی، دوشنبه ۲۴ دی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که همسرش تلفنی اعلام کرده به همراه نرگس محمدی اعتصاب غذای سه روزه ای را آغاز کرده اند.

به گفته آقای رتکلیف، این دو زندانی در اعتراض به نبود دسترسی به پزشک متخصص خارج از زندان و درمان تخصصی مورد نیاز، این اعتصاب غذای سه روزه را آغاز کرده‌اند.

ریچارد رتکلیف روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری همچنین گفت که ماموران سپاه در یک جلسه بازجویی در آخرین روزهای سال ۲۰۱۸ از او خواستند که در ازای آزادی از زندان، از بریتانیا برای جمهوری اسلامی ایران جاسوسی کند. آقای رتکلیف گفت که همسرش آشکارا به این خواسته پاسخ منفی داده است.

در پی انتشار خبر اعتصاب غذای خانم زاغری، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن را احضار کرد.

او در توئیتر خود نوشت که به سفیر ایران گفته است حبس نازنین زاغری در این شرایط غیرقابل قبول است و دسترسی این زندانی به خدمات پزشکی از حقوق اساسی اوست.

نازنین زاغری و نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر، حدود دو هفته پیش در نامه‌ای مشترک از زندان نوشته بودند که در اعتراض به «چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی» خود در زندان، «در مرحله اول به مدت سه روز اعتصاب غذا» می‌کنند.

این دو در نامه خود نوشته بودند که در صورت رسیدگی نکردن مسئولان به خواسته‌های آن‌ها، دست به «اعتراض‌های بعدی» خواهند زد.

نرگس محمدی به ۱۶ و نازنین زاغری به ۵ سال زندان محکوم شده‌اند. هر دوی این زندانیان نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند، اما مقام‌های امنیتی و قضایی اجازه درمان آن‌ها در بیرون از زندان را نمی‌دهند.

پیش از آن، همسر نازنین زاغری توضیح داده بود که به تازگی توده‌هایی در سینه نازنین زاغری پیدا شده که تشخیص درست آن، نیازمند انجام دوباره ماموگرام و ام آر ای است، اما مسئولان زندان اجازه آن را نمی‌دهند.

ماه گذشته نیز محمد جعفری وکیل نرگس محمدی گفته بود که وضعیت جسمانی موکلش با توجه به آمبولی ریه و رشد تومور در مری، شرایط وخیمی را برای وی ایجاد کرده و بسیار نگران کننده است.

این وکیل دادگستری با بیان این که روند درمانی خانم محمدی در شرایط هشدار قرار دارد، اعلام کرد با این حال موکلش در بند زنان زندان اوین به سر می برد و همچنان با درخواست برگزاری کمیسیون پزشکی قانونی، مرخصی، اعزام به بیمارستان تخصصی و بحث آزادی مشروط وی موافقت نشده است.

فعالان حقوق بشر و مقام‌های برخی از کشورها بارها به زندانی شدن نرگس محمدی و نازنین زاغری اعتراض کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG