لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

مخالفت دادگاه با آزادی قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری


قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری
قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، وکلای دادگستری

اعتراض قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری که ۲۷ مرداد مقابل مجلس بازداشت شدند، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، رد و قرار بازداشت آنها تایید شد.

محمد حسین آقاسی، وکیل مدافع قاسم شعله سعدی گفت، بازپرسی که قرار بازداشت موقت صادر کرده بود، منتظر گزارش نهایی وزارت اطلاعات به عنوان ضابط پرونده است و بر اساس این گزارش تصمیم گیری خواهد کرد.

اتهام این افراد، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی عنوان شده است.

پیش از این عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر با صدور بیانیه‌هایی برخورد با وکلای فعال در امور حقوق بشر را محکوم کرده و خواهان آزادی آنان شده بودند.

نسرین ستوده و همسرش رضا خندان هم به همین علت در زندان اوین در بازداشت موقت به سر می برند.

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی، بامداد شنبه ۲۷ مرداد در میدان بهارستان مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند. آقای شعله سعدی گفته بود که در اقدامی به تاسی از محمد مصدق در اعتراض به نظارت استصوابی دست به تحصن می زند.

این دو همان روز پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شدند و روز یکشنبه پس از تفهیم اتهام در شعبه پنج دادسرای اوین، به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.

در ویدیویی که روز سه شنبه ۳۰ مرداد در توئیتر منتشر شد آقای شعله سعدی به همراه آرش کیخسروی با لباس زندان و با دستنبد در حال انتقال به دادسرای اوین بودند، این در حالی است که مطابق قانون جرم سیاسی در ایران، متهمان جرایم‌ سیاسی از پوشیدن لباس زندان معاف هستند و بایستی جدا از مجرمان عادی باشند.

محمدحسین آقاسی که وکالت قاسم شعله سعدی را بر عهده دارد، در توئیتر خود نوشت که برای موکلش به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، قرار بازداشت موقت صادر شد.

وکیل مدافع آقای شعله سعدی تصریح کرده است که این اتهام را منطبق با عمل موکل و تعریف قانونی از این جرم، وارد نمی داند و ظرف مهلت قانونی نسبت به قرار بازداشت اعتراض خواهد كرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG