لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

حکم یک سال زندان کرباسچی تائید شد؛ محاکمه به دلیل انتقاد از نقش ایران در سوریه


حکم یک سال زندان غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران و از چهره‌های سیاسی اصلاح طلب قطعی شد.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز چهارشنبه ۲۴ مرداد گزارش دادند که آقای کرباسچی به دلیل برخی از سخنانش در یک جلسه در اصفهان احضار و در دادگاه به یک سال زندان محکوم شده بود و حال دادگاه تجدیدنظر این حکم را تائید کرده است.

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی، سال گذشته در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران در یک سخنرانی در اصفهان گفته بود: «آقا جان، ما هم دلمان می خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می شود؟»

چندی بعد، دادگستری استان اصفهان از آقای کرباسچی به دلیل گفته‌هایش در مورد دخالت نظامی ایران در سوریه و عراق شکایت کرد.

احمدخسروی فرد، رییس کل دادگستری استان اصفهان نیز با اعلام جرم نسبت به آقای کرباسچی گفته است اظهارات او در سخنرانیش «توهین به شهدای مدافعان حرم» بوده است.

«شهدای حرم» عنوانی است که مقام های جمهوری اسلامی با آن از نظامیان ایرانی کشته شده در سوریه و عراق یاد می‌کنند.

آقای کرباسچی همان موقع با رد ادعای توهین، گفته بود که آن بخش از سخنان او حدود دو دقیقه بود، در حالیکه تنها ۲۸ ثانیه آن پخش شده و مورد اعتراض قرار گرفت.

با این حال آقای کرباسچی به اتهام تبلیغ علیه نظام از سوی دادگاه انقلاب اصفهان به یک سال زندان محکوم شد و دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را تائید کرد. این حکم دوشنبه ابلاغ شد.

شهردار پیشین تهران در ارتباط با اتهام های مالی در شهرداری سال ۷۷ نیز به سه سال زندان محکوم شد که پس از سپری کردن دو سال از حبس خود با عفو از زندان آزاد شد.

محکوم کردن آقای کرباسچی به دلیل انتقاد از عملکرد جمهوری اسلامی در سوریه و عراق در حالی است که در اعتراض های مردمی اخیر در ایران نیز شعارهایی علیه هزینه کردن حکومت در کشورهای منطقه سر داده شده است.

منتقدان دخالت جمهوری اسلامی در کشورهایی نظیر سوریه و لبنان با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی در داخل و نابسامانی اقتصادی شهروندان ایران، به صرف بودجه ایران در آن کشورها انتقاد می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG