لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

عفو بین الملل خواستار آزادی نادر افشاری و دیگر بازداشتی‌های تظاهرات اخیر شد


 نادر افشاری فعال مدنی مدتی است که در بازداشت است.
نادر افشاری فعال مدنی مدتی است که در بازداشت است.

عفو بین الملل از مقام های جمهوری اسلامی خواست که نادر افشاری و دیگر شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز را آزاد کند.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، روز دوشنبه ۲۲ مرداد ضمن ارائه گزارشی از بازداشت نادر افشاری، فعال مدنی، و بی خبری مادر او پس از شش روز از بازداشت، نوشت که آقای افشاری بنا به اعلام دادگاه انقلاب در«خانه امن» نگهداری می شود.

عفو بین الملل با اعلام اینکه «خانه‌های امن» بازداشت‌گاه‌های مخفی هستند که توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی گردانده می‌شوند، نوشت که سازمان زندان‌ها هیچ گونه نظارتی بر این بازداشتگاه‌ها ندارد و این موضوع، نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

عفو بین الملل در ادامه آورده است: «مقامات ایران ملزم هستند که نادر افشاری و کلیه کسانی که تنها به خاطر شرکت مسالمت‌آمیز در تظاهرات اعتراضی بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید و شرط آزاد و از تمام بازداشت‌شدگان باید در مقابل شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها محافظت کنند.»

مادر نادر افشاری، از بازداشت شدگان تظاهرات گوهردشت روز چهارشنبه ۱۷ مرداد در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که پسرش از هفت روز پیش بازداشت شده و او پس از شش روز بی خبری، روز سه شنبه با مراجعه به دادگاه انقلاب از بازداشت پسرش آگاه شده است.

به گفته خانم سبزه پرور، مسئول دفتر بازپرس ابراهیمیان در دادگاه انقلاب به خانواده های بازداشت شدگان گفت که بستگان آنها به عنوان اغتشاشگر بازداشت شده در «خانه‌های امن» در حال بازجویی هستند و بعد از بازجویی و تکمیل پرونده ممکن است با قرار تعیین شده آزاد ‌شوند.

مادر نادر افشاری همچنین تاکید کرد که پسرش در جریان ناآرامی های گوهردشت کرج بازداشت شده و هرگونه شایعاتی مبنی بر وابستگی او به گروهها و بازداشت او در مناطق دیگر کشور را تکذیب کرد.

خانم افشاری می گوید پسرش اغتشاش گر نیست، بلکه نسبت به شرایط معترض است و اعتراض او کاملاً قانونی است.

نادر افشاری بهمن ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد، مدتی در زندان انفرادی به سر برد و به قید وثیقه ۱۰۰ میلیونی آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG