لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

رئیس دادگاه های انقلاب تهران از تعیین وقت دادگاه جدید نازنین زاغری خبر داد


نازنین زاغری در کنار همسر و دخترش
نازنین زاغری در کنار همسر و دخترش

یک روز پس از آنکه عفو بین الملل کارزاری اینترنتی برای آزادی نازنین زاغری راه اندازی کرد، رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران از تعیین وقت برگزاری دادگاه پرونده جدید این زندانی خبر داد.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی که در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شده و دو سال آن را سپری کرده است اما به تازگی با اتهامات جدید مواجه شده است.

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه‌های انقلاب زمان دقیق برگزاری دادگاه خانم زاغری را اعلام نکرد.

چندی پیش، ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، گفته بود که قاضی دادگاه در یک جلسه پس از آنکه مدارکی مشابه با مدارکی که در اولین دادگاه محاکمه علیه خانم زاغری استفاده شده بود، به او نشان داده گفته است خانم زاغری دوباره محاکمه و محکوم خواهد شد. آقای رتکلیف گفت همسرش روز شنبه بدون حضور وکیل مدافع در دادگاه حاضر شد.

خانم زاغری بیش از دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود که هنگام بازگشت در فرودگاه امام خمینی تهران به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر شد.

نازنین زاغری که برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، بارها اتهامات وارده مبنی بر اقدام علیه امنیت ملی را رد کرده است. رویترز نیز اعلام کرده است که خانم زاغری در بخش اداری رویترز فعال بوده و نقشی در بخش خبری آن موسسه نداشته است.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا شش ماه پیش در سفر خود به تهران از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی فوری او شد، اما این درخواست تا کنون به جایی نرسیده است.

پیشتر همسر نازنین زاغری، اعلام کرده بود که مقامات ایران این تبعه بریتانیا را برای چانه زدن و حل و فصل بدهی چندین ساله خود از بریتانیا، در زندان نگاه داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG