لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

شکنجه یک فعال مدنی ملایری در بازداشت و ضرب و شتم یک فعال مدنی در گچساران


یک فعال مدنی در ملایر از ضرب و شتم و آزار و شکنجه خود، پس از بازداشت در تجمع‌های اعتراضی دی ماه خبر داد.

تیمور خالدیان شنبه ۲۹ اردیبهشت به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که دی ماه سال گذشته پس از بازداشت در تجمع های اعتراضی، در پاسگاه نیروی انتظامی مورد «ضرب و شتم شدید و شکنجه جنسی» قرار گرفت.

او توضیح داد که ماموران با شوکر، باتوم و مشت و لگد او را کتک زدند و در ادامه چنان او را شکنجه کردند که تا مدتی توان نشستن نداشت.

این فعال حقوق بشر، تیمور خالدیان، در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ نیز به دلیل ارسال اخبار زندان ملایر به رسانه‌های مدافع حقوق بشر بازداشت شده بود و یک بار نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به شش ماه زندان محکوم شد.

آقای خالدیان قرار است در روزهای آینده به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شود.

حمله به یک فعال مدنی در گچساران

از سوی دیگر خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که ایمان محمدپور، فعال مدنی در گچساران مورد حمله افراد نقاب‌دار قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد.

اگر چه به نوشته این خبرگزاری هنوز از انگیزه حمله کنندگان اطلاعی در دست نیست، اما برخی گزارش‌ها در فضای مجازی حاکیست که آقای محمدپور به تازگی مقاله ای در نقد عملکرد رئیس ستاد امر به معروف شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نوشته بود.

نهادهای مدافع حقوق بشر تهدید و حبس فعالان مدنی و حقوق بشر در ایران را بارها محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG