لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۳

حکم ۷۴ ضربه شلاق برای یک شاعر و روزنامه نگار اهل خراسان


علیرضا سپاهی لائین، شاعر، نویسنده و روزنامه نگار خراسانی به اتهام «توهین به مقامات و مامورین» در شعبه اول دادگاه کیفری ۲ کلات به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد.

این روزنامه نگار پیشتر در پی انتشار یادداشتی مرتبط با جهل عمومی تحت عنوان «جهل، تواناتر از سیل» از سوی دادسرا به اتهام «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» احضار شده بود، اما بعد از عدم حضور به دستور قاضی، بازداشت و راهی زندان وکیل‌آباد مشهد شد و آذرماه سال گذشته با تودیع وثیقه آزاد شد.

دلیل حاضر نشدن او در دادگاه این بود که احضاریه دادگاه به جای آنکه به نشانی او فرستاده شود، به زادگاه او در روستای لائین شهر کلات فرستاده شده بود حال آنکه آقای سپاهی از حدود ۳۰ سال پیش ساکن مشهد بود.

مصداق توهین به مقامات و مسئولین از نظر قاضی پرونده زمانی بود که آقای سپاهی بعد از دستگیری، نیم ساعت فرصت داشت که وثیقه فراهم کند تا راهی زندان نشود که در این وضعیت او گفته بود هر بچه‌ای هم می‌داند که در این فرصت کم نمی‌توان وثیقه فراهم کرد که همین عبارت موجب صدور حکم ۷۴ ضربه شلاق برای علیرضا سپاهی لائین شده است.

آقای سپاهی لائین پیشتر نیز چندین بار احضار، بازجویی و بازداشت شده بود.

وی مرداد سال ۱۳۹۰ به اتهام «ارتباط با احزاب کرد» توسط اداره اطلاعات مشهد بازداشت شد و پس از آزادی به قید وثیقه، در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ در مشهد از سوی قاضی سلطانی، به ١١ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت فرهنگی و پرداخت جریمه‌ی نقدی محکوم شد که مدت ۸ ماه از این محکومیت را در زندان سپری کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG