لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

مجرمی که شایعه شد رهبر عفو کرده، در ایران اعدام شد


کامران حمزه، دادستان همدان اعلام کرد که حکم اعدام «بهمن ورمزیار» در زندان این شهر اجرا شده است. اعدام او در حالی است که پیشتر گفته شده بود رهبر جمهوری اسلامی ایران او را عفو کرده است. فعالان مدنی می گفتند تناسبی بین حکم و جرم او وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، دادستان همدان روز چهارشنبه ۲۹ فروردین با اعلام این خبر گفت که توقف موقت اجرای این حکم به دلیل یک اشکال قضایی بود که پس از رفع آن، حکم اجرا شد.

حکم اعدام بهمن ورمزیار در حالی اجرا شد که پیشتر مادر او ابراز امیدواری کرده بود این حکم به دلیل رفتار فرزندش لغو شده و اجرا نشود.

بهمن ورمزیار ۲۸ ساله، چهار سال پیش به همراه سه فرد دیگر دست به یک سرقت مسلحانه از طلافروشی زد. دوستانش همان موقع بازداشت شدند اما او موفق به فرار شد. او چندی بعد با ابراز پشیمانی اموال دزدی را به صاحب آن بازگرداند و خود را تحویل پلیس داد.

یک هفته پیش فیلمی از استمداد مادر او منتشر شده بود که خواستار تجدیدنظر درباره حکم پسرش شده بود:

برخی از حقوقدانان در منصفانه بودن حکم اعدام به عنوان محارب برای بهمن ورمزیار تردید کرده‌اند. خبرگزاری خبرآنلاین نیز نوشت که برخی از مراجع شیعه در پاسخ استفتایی درباره این حکم گفته‌اند که اعدام این فردی که توبه کرده و سابقه مجرمانه هم ندارد، لازم نیست.

بعد از چند روز به مادر این فرد اعلام شد آیت الله خامنه ای با عفو فرزندش موافقت شده و او در فیلمی از رهبر جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد.

اما روز چهارشنبه در نهایت اعلام شد بهمن ورمزیار اعدام شده است.

فیلمی از عزاداری مادر او در قبرستان:

ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار اعدام در جهان را دارد و از این نظر مورد انتقاد بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG