لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

کارشناسان سازمان ملل خواستار توقف حکم اعدام یک نوجوان در ایران شدند


در حالیکه گزارشها از احتمال اعدام یک نوجوان متهم به قتل خبر داده‌اند، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از مقامات ایران خواستار چشمپوشی از اعدام این نوجوان شدند.

خبرگزاری‌های داخلی در روزهای اخیر به نقل از خانواده امیرحسین پورجعفر، نوجوان متهم به اعدام و برخی از مسئولان قضایی گزارش داده‌اند که او روز پنجشنبه ۱۴ دی اعدام خواهد شد. حکم اعدام این نوجوان به اتهام تجاوز و قتل ستایش قریشی، دختر بچه افغان که در همسایگی او زندگی می کرد، صادر شده است.

این در حالیست که به گزارش رویترز، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل ضمن اشاره به تعیین زمان اعدام این نوجوان، با اشاره به این که او هنگام ارتکاب جرم ۱۶ ساله بوده اعلام کردند: «مقامات ایران باید به سرعت حکم اعدام این نوجوان را متوقف کرده و حکمی را که علیه تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران است را لغو کنند.»

ایران اگر چه معاهده بین‌المللی ممنوعیت اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال را امضا کرده اما در سالهای اخیر دهها نوجوان زیر ۱۸ سال را اعدام کرده است.

آمار بالای اعدام‌ها در ایران به ویژه کسانی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند، در سالهای اخیر مورد انتقاد سازمان ملل و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG