لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

تجمع اعتراضی به کشته شدن کولبران در بانه به روز دوم کشیده شد


تجمع در بانه در اعتراض به قتل کولبران
تجمع در بانه در اعتراض به قتل کولبران

در پی تیراندازی به کولبران در منطقه مرزی بانه و کشته شدن دو کولبر، این شهر برای دومین روز شاهد تجمع اعتراضی شهروندان است.

ماموران هنگ مرزی روز دوشنبه ۱۳ شهریور با تیراندازی در منطقه مرزی بانه دو کولبر به نام‌های حیدر فرجی و مامه ‌قادر را کشتند. گفته شده که یکی از کشته شدگان دهیار بوده است.

در پی این حادثه، مردم محلی و خانواده‌های کولبران مقابل فرمانداری بانه تجمع کردند و خواستار رسیدگی به موضوع شدند. این تجمع روز سه‌شنبه نیز ادامه پیدا کرده است و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که به درگیری با نیروهای امنیتی ختم شده است.

درگیری پلیس ضدشورش با معترضان در بانه
درگیری پلیس ضدشورش با معترضان در بانه

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نیز در بیانیه ای اعلام کرد که ماموران امنیتی و انتظامی با برخورد به تجمع آرام مردم بانه تعدادی را بازداشت کردند.

کولبران کردستان افرادی هستند که برای کسب درآمد کالاهایی را از کردستان عراق و از طریق مسیر بسیار دشوار کوهستانی روی دوش خود به داخل ایران حمل می‌کنند. از آنجا که ورود این کالاها از مسیر قانونی صورت نمی گیرد در برخی موارد با تیراندازی ماموران مرزی مواجه می‌شوند.

با این حال خبرگزاری ایرنا به نقل از دادستان نظامی استان کردستان نوشت که عاملین تیراندازی در منطقه مرزی هنگه ژاله شهرستان بانه از سوی دستگاه قضایی شناسایی و در بازداشت هستند.

محسن بیگلری، نماینده بانه نیز که خواستار برخورد با عاملان تیراندازی شده به خبرگزاری ایلنا گفته است که خانواده‌های کولبران کشته شده هیچ راه مشخصی برای رسیدن به حق و حقوق خود ندارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG