لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

صلاح الدین خدیو، فعال مدنی کرد از زندان آزاد شد


صلاح ادلدین خدیو، فعال مدنی کرد در مهاباد
صلاح ادلدین خدیو، فعال مدنی کرد در مهاباد

گزارش‌ها حاکی است در پی در خواست سه نماینده مجلس شورای اسلامی از وزیر اطلاعات برای آزادی صلاح الدین خدیو، این فعال مدنی کرد از زندان آزاد شد.

وبسایت هرانا که اخبار زندانیان در ایران را منتشر می‌کند روز چهارشنبه ۲۱ تیر در خبری نوشت که صلاح الدین خدیو، فعال مدنی، بعد از ظهر سه‌شنبه پس از هفت روز بازداشت با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

کانال تلگرام جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس نیز اعلام کرد که آقای خدیو با پیگیری‌های نمایندگان مجلس آزاد شده است‌.

روز سه‌شنبه برخی از رسانه‌های ایران نامه، عبدالکریم حسین‌زاده، محمد قسیم عثمانی و جلال محمودزاده سه نماینده کرد را منتشر کردند که در آن از وزیر اطلاعات خواسته شده بود تا توجه به فعالیت‌های مدنی و نگاه اصلاح گرایانه آقای خدیو در مناطق جنوبی استان آذربایجان غربی، دستور «رفع بازداشت» او صادر شود.

این نمایندگان «رفتارهای پان ترکیستی برخی از شخصیت‌های رسمی استان» را از دلایل عکس‌العمل فعالان مدنی مناطق کردنشین دانستند و از وزیر اطلاعات خواستند که برای تغییر آن اقدام کند.

آقای خدیو که روزنامه نگار و دکتر داروساز است، روز ۱۵ تیر در محل داروخانه خود در مهاباد توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

مناطق کردنشین استان آذربایجان غربی در سالهای اخیر صحنه بازداشت فعالان مدنی و درگیری با گروههای مخالف جمهوری اسلامی بوده است. تا کنون تعدادی از فعالان کرد بازداشت شده در این منطقه با حکم اعدام مواجه شده‌اند.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر بارها جمهوری اسلامی را به نقض حقوق فعالان مدنی و اقلیت‌های قومی متهم کرده و خواستار تغییر این رویه شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG