لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعدام «کودک مجرمین» در ایران را محکوم کرد


دانیال زین‌العابدینی (راست) و شایان سعیدپور
دانیال زین‌العابدینی (راست) و شایان سعیدپور

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای اعدام «کودک مجرمین» در ایران را محکوم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت اعلام کرد که میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، پس از انتشار اخبار مربوط به اعدام شایان سعیدپور، کودک‌مجرم زندانی در زندان سقز، که تنها چند روز پس از مرگ دانیال زین‌العابدینی، دیگر کودک‌مجرم زندانی در ایران بر اثر شکنجه و اعدام مجید اسماعیل‌زاده در زندان اردبیل روی داد، با انتشار بیانیه‌ای این اقدام مقامات رژیم ایران را محکوم کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر با اشاره به این که اعدام این کودک مجرمان به این دلیل آن که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند بر اساس قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع بوده،‌ اعلام کرده است که درخواست خود از مقامات ایران مبنی بر احترام گذاشتن به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود را تکرار می‌کند و از آنها می‌خواهد بی‌درنگ اعدام کودک مجرمین را متوقف کرده و تمامی مجازات‌های اعدام را تعدیل کنند.

میشل باشله می‌گوید: «این واقعیت که دو تن از این کودک مجرمین که در سه هفته گذشته جان‌شان را از دست داده‌اند در اعتراضات ناشی از ترس شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها شرکت داشته‌اند، نگرانی شدیدی نسبت به احتمال تسریع اعدام سایر زندانیان محکوم به مرگ که در این اعترضات شرکت داشته‌اند، ایجاد می کند.»

اخبار مربوط به اعدام و کشته شدن این افراد در ایران با واکنش‌های متعددی از سوی سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری همراه بوده است. سازمان‌ عفو بین الملل پیش از این در بیانیه‌ای به اجرای حکم اعدام شایان سعیدپور واکنش نشان داد و اعلام کرد، اعدام او به خاطر جرمی که در زمان کودکی مرتکب شده گواهی دیگر بر بی‌اعتنایی کامل مقامات رژیم_ایران به حق حیات است.

شایان سعید‌پور اول آبان ۹۷ در حالی توسط شعبه اول دادگاه کیفری یک استان کردستان محکوم به اعدام شد که در مرداد ۱۳۹۴ وزمانی که کمتر از ۱۸ سال داشته بود، به اتهام قتل فردی در جریان یک درگیری بازداشت شده بود. وی در تاریخ هشتم فروردین در پی ناآرامی ها در زندان سقز به همراه دستکم ۸۰ زندانی دیگر اقدام به فرار کرد اما مدتی بعد بازداشت و پس از انتقال به زندان مرکزی سقز روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت حکم اعدام او به مرحله اجرا در آمد.

سید دانیال زین‌العابدینی نیز، که در پی شکنجه مقامات زندان مهاباد پس از نا آرامی‌های اخیز زندان مهاباد،‌ روز پنجشنبه ۱۴ فروردین جان خود را از دست داده است، زمانی که ۱۷ سال داشت، به اتهام مشارکت در قتل و آتش زدن صادق برمکی به همراه سه جوان دیگر که در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ اتفاق افتاده بود، بازداشت و از سوی دادگاه کیفری یک مهاباد به اعدام محکوم و این حکم در شعبه ۳۷ دیوان عالی کشور به تایید رسیده بود.

مرگ این کودک زندانی نیز واکنش بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل را به همراه داشته است؛ این سازمان در آخرین بیانیه خود از مقامات ایران خواست بلافاصله تحقیقات مستقلی را در مورد مرگ وی آغاز کنند و افراد مسئول را پاسخگو نگاه دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG