لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۶

سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه به اعدام محکوم شدند


تصویری از اعتراضات مردمی آبان ماه
تصویری از اعتراضات مردمی آبان ماه

کانون مدافعان حقوق بشر گزارش داد که «امیرحسین مرادی»، «سعید تمجیدی» و «محمد رجبی» سه نفر از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند.

این نهاد حقوق بشری روز شنبه ۳ اسفند اعلام کرد این سه شهروند که در پی اعتراضات آبان ماه بازداشت شده بودند از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی» به اعدام محکوم شده‌اند.

این افراد همچنین به اتهامات دیگر به احکام زندان و شلاق نیز محکوم شده‌اند؛ بر اساس اطلاعات موجود، امیرحسین مرادی به دلیل درگیری و گرفتن دوربین فیلمبرداری ماموران بسیجی که در محله ستارخان از معترضان فیلمبرداری می‌کردند به ۱۵ سال زندان، سعید تمجیدی و محمد رجبی نیز از بابت همین اتهامات و خروج غیرقانونی از کشور هر کدام به ۱۱ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، از میان این سه شهروند در ابتدا امیرحسین مرادی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از دستگیری او دو نفر دیگر به یکی از کشور همسایه (احتمالا ترکیه) گریخته و پس از مدتی این افراد توسط پلیس آن کشور بازداشت و به ایران تحویل داده شده‌اند.

همچنین بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی کانون مدافعان حقوق بشر، این افراد در ملاقات با خانواده‌های خود اعلام کرده‌اند که اعترافات آنها اجباری و تحت شکنجه بوده و هیچ یک از آنها با سازمان مجاهدین خلق ارتباط نداشته و همچنین همراه داشتن قمه و چاقو نیز صحت ندارد.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به نقل از شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرده بود که سه تن شهروند دیگر نیز به نام‌های «خلیل اسدی بوژانی»، «صحبت امیدی»، و «مهدی ابدالی»، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه، از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی اسدی مجموعا به ۱۷ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند.

اعتراضات به گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است. در برخی از شهرها معترضان بانک‌ها را آتش زدند و با پلیس درگیر شدند.

از صفحه ویژه اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸ دیدن کنید.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

چندی پیش نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG