لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

حکم ۵ سال زندان یکی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


حسن سعیدی، عضو سندیکای شرکت واحد
حسن سعیدی، عضو سندیکای شرکت واحد

حکم ۵ سال زندان حسن سعیدی، از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر و عضو سندیکای شرکت واحد که پیش از این توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود از سوی دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز دوشنبه ۹ دی با انتشار این خبر اعلام کرده است حکم پنج سال زندان و ممنوعیت استفاده از وسایل مخابراتی هوشمند نظیر تلفن همراه هوشمند و ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی به مدت دو سال که توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده بود در حالی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر عینا تائید شده است که جلسه دادگاه به صورت غیابی و بدون حضور حسن سعیدی و وکیلش برگزار شده است.

سید مصطفی رضوی، وکیل این فعال کارگری، غیابی برگزار شدن دادگاه را غیرمعمول دانست و گفت اگرچه در پرونده‌هایی که احکام حبس بلند مدت دارند، تشکیل جلسه داده و به دفاعیات وکیل گوش می‌کند اما «بدون تشکیل جلسه اعلام کردند بیایید دادگاه.»

همچنین این وکیل دادگستری با اعلام تایید حکم حسن سعیدی از سوی دادگاه تجدید نظر اعلام کرده است که نسبت به حکم صادر شده به دیوان عالی شکایت خواهد کرد و امیدوار است که این حکم شکسته شود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن تایید حکم ناعادلانه و ظالمانه حسن سعیدی از سوی دادگاه تجدید نظر، خواستار لغو احکام صادره علیه این عضو سندیکا و تمامی کارگران، معلمان و حامیان کارگر در بند شده است.

حسن سعیدی روز ۱۱ اردیبهشت ماه سال جاری مصادف با تجمع روز جهانی کارگر به همراه تعداد دیگری از فعالان کارگری، فرهنگی و دانشجویی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۳۳ روز با قید وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحلی دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به تازگی صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده است که سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری، عسل محمدی، عاطفه رنگریز، و مرضیه امیری، ۹ فعال حقوق کارگران از سوی دادگاه تجدیدنظر مجموعا به ۵۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

در پی تجمعات روز جهانی کارگر در تهران دست کم ۳۰ نفر بازداشت شدند، پس از این بازداشت‌ها وزارت خارجه ایالات متحده در یک پیام توئیتری از بازداشت فعالان کارگری ایران در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌های غرب آسیا و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، در آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است که جهان نباید در برابر ادامه نقض گسترده حقوق بشر برای سرکوب ناراضیان توسط مقامات ایران سکوت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG