لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

پلیس استان فارس: نوجوانان ۱۶ ساله آب‌پاش در «کمتر از ۲۴ ساعت» دستگیر شدند


تصویر دو نفر از نوجوانان بازداشتی امروز در استان فارس. رسانه‌های ایران
تصویر دو نفر از نوجوانان بازداشتی امروز در استان فارس. رسانه‌های ایران

فرمانده انتظامی شهرستان کوار در استان فارس از «شناسایی و دستگیری» چهارنوجوان که «با پاشیدن آب روی دختران باعث مزاحمت شده بودند» در کمتر از ۲۴ ساعت خبر داده است.

سرهنگ سید رحمان هاشمی به پایگاه خبری پلیس گفت: «روز گذشته (۲۷ دی‌ماه) افرادی به دلیل سرگرمی و تفریح پس از پاشیدن آب بر روی دختران جوان و به کار بردن الفاظ رکیک و زشت، اقدام به گرفتن فیلم و انتشار آن در فضای مجازی کرده‌اند که شناسایی و دستگیری متهمان در دستور کار پلیس قرار گرفت.»

این مقام انتظامی استان فارس افزود: «ماموران پلیس امنیت عمومی با انجام اقدامات فنی و تخصصی موفق شدند در کمتر از ۲۴ ساعت هر چهار نفر را که با این اقدام باعث ترس و وحشت برای دختران و بازخورد منفی برای شهروندان شده بودند شناسایی و آنان را در یکی از محلات شهرستان کوار دستگیر کنند.»

شناسایی و دستگیری سریع این نوجوانان در حالی است که سرعت عمل نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در مقابله با مجرمان، مانند اسیدپاش‌ها، معمولا مورد انتقاد افکار عمومی قرار می‌گیرد.

مردادماه سال ۱۳۹۰ نیز تعدادی از دختران و پسران در پارک آب و آتش تهران اقدام به «آب بازی» و «آب پاشی» کرده بودند که با واکنش تند رسانه‌های نزدیک به حکومت مواجه و از سوی پلیس امنیت بازداشت شدند.

بر اساس تصاویری که وب‌سایت خبری جامعه ۲۴ از دو نفر از نوجوانان بازداشتی در استان فارس منتشر کرده، سرهای آنها تراشیده شده است.

فرمانده انتظامی شهرستان کوار با اشاره به اینکه «متهمان ۱۶ ساله» در «بازجویی اولیه» علت و انگیزه خود را «تفریح و سرگرمی» بیان کردند، گفته است «افراد دستگیر شده برای سیر مراحل قانونی، تحویل مراجع قضایی شدند.»

شناسایی و دستگیری سریع این نوجوانان در حالی است که سرعت عمل نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در مقابله با مجرمان، مانند اسیدپاش‌ها، معمولا مورد انتقاد افکار عمومی قرار می‌گیرد.

پاییز سال ۱۳۹۳ چند مورد اسیدپاشی به صورت دختران و زنان با فواصل زمانی نزدیک به هم در شهر اصفهان صورت گرفت که به «اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان» شهرت یافت. به رغم درخواست عمومی برای شناسایی و دستگیری عاملان و آمران احتمالی آنها، هیچگاه پاسخ روشنی در این مورد از سوی نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ارایه نشده است.

سرتیپ پاسدار محمدرضا مقیمی، رئیس وقت پلیس آگاهی ناجا در توضیح وضعیت پرونده اسیدپاشان اصفهان به تسنیم گفته بود «در بررسی‌های پلیس تلاش‌های زیادی برای شناسایی عامل اسیدپاشی‌های اصفهان انجام شد و حتی فردی که شباهت‌های بسیاری در این پرونده با عامل این جنایت داشت دستگیر شد، ولی علی‌رغم اعترافاتی هم که داشت، همکاران ما به‌ دلیل عدم همخوانی برخی زوایای قطعی این پرونده و مستندات پلیسی با این فرد، نتوانستند بپذیرند که فرد دستگیر شده عامل این اسیدپاشی‌ها باشد.»

XS
SM
MD
LG