لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

مصطفی بادکوبه‌ای، شاعر ایرانی، جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان منتقل شد


مصطفی بادکوبه‌ای، شاعر و فال ادبی منتقد
مصطفی بادکوبه‌ای، شاعر و فال ادبی منتقد

مصطفی بادکوبه‌ای، شاعر و فعال ادبی منتقد ایرانی که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به یک سال زندان محکوم شده بود، با مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و به زندان منتقل شد.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های حقوق‌بشری، این شاعر و فعال ادبی منتقد ایرانی که اوایل اریبهشت ماه با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه یک اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ تهران احضار شده بود روز دوشنبه ۱۲ خرداد در پی حضور در اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و سپس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

یک منبع مطلع با تایید این خبر به صدای آمریکا گفت، این بازداشت و انتقال به زندان تهران بزرگ در حالی صورت می‌گیرد که مصطفی بادکوبه‌ای نه تنها از بیماری‌های متعدد رنج می‌برد بلکه به بیماری کرونا مشکوک است و باید در مراکز درمانی خارج از زندان تحت معالجه قرار بگیرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، مصطفی بادکوبه‌ای که تاکنون ۲۹ عنوان کتاب، از جمله «علل شکست ساسانیان از اعراب» و «زندگی‌نامه خیام»، را در زمینه‌های شعر، ادب، و تاریخ منتشر کرده است پیش از این توسط دادگاه انقلاب تهران به اتهام اهانت به مقدسات به یک سال زندان محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر تهران عینا تایید شده است.

مصطفی بادکوبه‌ای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، اشعار انتقادی بسیاری سرود. او در بهار سال ۱۳۹۰ توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد و تا مهر ماه ۱۳۹۲ را در زندان اوین سپری کرد.

پیشتر نیز مژگان کاوسی، نویسنده و محقق کُرد ایرانی که حکم ۶۹ ماه زندان او با شکایت دادستان مبنی بر کم بودن حکم صادره و رد دفاعیات وکیل پرونده توسط دادگاه تجدیدنظر استان مازندان به ۷۶ ماه و ۱۵ روز افزایش یافته بود، روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت جهت سپری کردن دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان نوشهر منتقل شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG