لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

محکومیت یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ماه ۹۸ به زندان


فرهاد بخشی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ماه ۹۸
فرهاد بخشی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ماه ۹۸

فرهاد بخشی، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۹۸، توسط دادگاه انقلاب به ۶ ماه زندان و نوشتن یک تحقیق دست‌نویس محکوم شده است.

یک منبع نزدیک به فرهاد بخشی روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت به صدای آمریکا گفت،‌ این شهروند اهل تهران به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی نسبت به ساقط شدن پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین توسط حمله موشکی سپاه پاسداران توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» محاکمه و به تحمل ۶ ماه زندان محکوم شده است.

به گفته این فرد مطلع شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب یک ماه خدمت در یکی از پایگاه‌های بسیج و نوشتن یک تحقیق ۹۰ صفحه‌ای دست‌نویس را نیز به عنوان مجازات تکمیلی برای وی صادر کرده است.

فرهاد بخشی در تاریخ ۲۲ دی‌ماه ۹۸ پس از حضور در اعتراضات برگزار شده نسبت به ساقط شدن پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین توسط حمله موشکی نیروی سپاه پاسداران، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران بازداشت و به زندان تهران بزرگ (زندان فشافویه) منتقل می‌شود.

این فرد نزدیک به آقای بخشی می‌گوید،‌ وی در حال حاضر تنها بازداشتی اعتراضات دی ‌ماه ۹۸ است که با وجود تعیین قرار وثیقه صد میلیون تومانی به دلیل ناتوانی در پرداخت وثیقه کماکان در زندان تهران بزرگ در بازداشت به سرمی‌برد.

پیش از این محمد مقیمی، وکیل دادگستری، در گفتگو با رادیو زمانه در رابطه با اتهام‌های مطرح شده توسط قوه قضاییه برای شرکت‌کنندگان در تجمعات اعتراضی علیه ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه گفته بود این اتهامات اساسا مبنای حقوقی و منطق‌ ندارند.

این اولین‌بار نیست که جمهوری اسلامی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸ را به زندان محکوم می‌کند. پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که سید مصطفی هاشمی‌زاده، دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران در اعتراضات دی ماه ۹۸ بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۹ فروردین در صدمین روز از سقوط این هواپیمای مسافربری در ایران در پیامی توئیتری گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۰۰ روز پیش هواپیمای پرواز پی‌اس۷۵۲ را هدف قرار داده و سرنگون کرد و ۱۷۶ سرنشین و خدمه آن را به قتل رساند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG