لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

با بازگشت «ارس امیری» به زندان، نگرانی از انتقال مجدد «نازنین زاغری» به زندان نیز افزایش یافت


همسر نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران
همسر نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، می‌گوید که نگران است با بازگشت ارس امیری به زندان، همسر او نیز تا چند هفته دیگر مجدد به زندان بازگردانده شود.

به گزارش گاردین، با بازگشت مجدد ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا در ایران، به زندان که روز پنجشنبه ۲۱ فروردین با گذشت بیش از دوسال حبس به مرخصی اعزام شده بود، نگرانی‌ها از انتقال مجدد نازنین زاغری رتکلیف شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران که او نیز با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران به مرخصی اعزام شده بود نیز افزایش یافته است.

ارس امیری، دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا که نزدیک به یک ماه پیش با گذشت بیش از دوسال حبس به مرخصی اعزام شده بود، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت با پایان مدت مرخصی خود به بند زنان زندان اوین بازگشت.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت پس از انتقال مجدد ارس امیری به زندان با اشاره به این که بازگشت به زندان کار آسانی نیست به گاردین گفت، بازگشت این دانشجو و کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا در ایران به زندان را به عنوان یک علامت بد برای پرونده نازنین تعبیر می‌کند؛ تعبیری که به گفته او شاید منجر به احضار دیگر زندانیان نیز شود.

همسر نازنین زاغری همچنین می‌گوید،‌ از وزارت خارجه دولت بریتانیا خواسته است كه سفیر انگلستان در تهران برای حمایت دیپلماتیک به دیدار نازنین زاغری برود تا نشانه‌ای باشد که، دولت انگلیس حتی در ایران نمی‌ترسد كه علناً در كنار شهروندان خود بایستد.

نازنین زاغری که حدود سه سال پیش هنگام بازگشت به لندن توسط ماموران سپاه به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام تهران بازداشت و از سوی دادگاه به ۵ سال زندان محکوم شده، از جمله شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران است که پیش از عید نوروز با داشتن پابنده الکترونیکی و به شرط آنکه از منزل والدینش بیش از سیصد متر دورتر نشود به مرخصی اعزام شده است.

لازم به ذکر است که هنوز شهروندان دوتابعیتی دیگری از جمله انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار همچنان با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران به سر می‌برند و تا کنون موفق به دریافت مرخصی نشده‌اند.

آقای آشوری در روز تولد ۶۶ سالگی خود با ارسال پیامی صوتی از زندان اوین، خواستار آزادی خود شد و گفت: «امروز تولد ۶۶ سالگی خود را به عنوان یک گروگان و در جهنمی به نام زندان اوین دور از خانواده و عزیزانم می‌گذرانم.»

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG