لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

محمد نوری‌زاد زندانی سیاسی در اعتراض به آزار خانواده‌‌‌اش، در زندان مشهد خودکشی کرده است


محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در ایران
محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی در ایران

فاطمه ملکی از اقدام به خودکشی همسرش محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی و از امضاء‌کنندگان نامه درخواست استعفای خامنه‌ای، در زندان وکیل آباد مشهد خبر داده است.

فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد،‌ روز شنبه ۱۳ اردیبهشت در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که همسرش روز جمعه ۱۲ اردیبهشت در زندان وکیل آباد مشهد دست به خودکشی زده و به بهداری زندان منتقل شده است.

به گفته خانم ملکی،‌ وکیل آقای نوری‌زاد که موفق به ملاقات با این زندانی سیاسی شده، اعلام کرده است که وی با سر و دست باندپیچی شده در ملاقات کابینی حاضر شده است.

پیش از این محمد نوری‌زاد، روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در فایل صوتی که از او منتشر شد اعلام کرده بود که در اعتراض به آزار خانواده‌‌اش از سوی مقامات جمهوری اسلامی،‌ تصمیم به خودکشی خود خواسته گرفته است.

محمد نوری‌زاد، که از تاریخ ۲۲ مرداد ۹۸ در بازداشت به سر می برد، روز یکشنبه ۱۰ فروردین با صدور دادنامه‌ای توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی از بابت اتهامات «عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور»،‌ «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تاسیس و اداره کانال تلگرامی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۱۵ سال زندان محکوم و در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان وکیل آباد مشهد سپری می‌کند.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران، و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG