لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران؛‌ یک نوکیش مسیحی به زندان و شلاق محکوم شد


ماری محمدی، نوکیش مسیحی در ایران
ماری محمدی، نوکیش مسیحی در ایران

ماری محمدی، نوکیش مسیحی در ایران، از سوی دادگاه کیفری استان تهران به سه ماه و یک روز زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش «سازمان ماده ۱۸» این نوکیش مسیحی روز سه‌شنبه ۲ اردبیهشت از سوی شعبه ۱۱۶۷ دادگاه کیفری استان تهران از بابت اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی» به سه ماه و یک روز زندان و ده ضربه شلاق محکوم شده است.

بنا بر این گزارش حکم زندان و شلاق صادر شده برای ماری محمدی بابت اتهام عنوان شده، به دلیل حضور وی در تجمعات دی ماه ۹۸ در اعتراضات مردمی به سقوط هواپیمای اوکراینی بوده و این حکم در حال حاضر به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمده است.

خانم محمدی در گفتگو با «سازمان ماده ۱۸» با اشاره به این که پیش از صدور حکم، او و خانواده‌اش انواع و اقسام شکنجه‌ها را در طول این مدت متحمل شده‌اند، اعلام کرده است که در پرونده وی مدرکی دال بر اتهام عنوان شده وجود نداشته و او باید از منظر قوانین جمهوری اسلامی از این اتهام تبرئه می‌شده، نه آن که به شلاق و زندانی محکوم شود.

همچنین بر اساس اطلاعات موجود،‌ قاضی پرونده در حالی که اتهامات این نوکیش مسیحی هیچ ربطی به موضوع مسیحیت نداشته در جلسه دادگاه سوالاتی در رابطه با باور مسیحیت و دلایل گرویدن به مسیحیت وی مطرح کرده ‌است.

ماری (فاطمه) محمدی روز یکشنبه ۲۲ دی ماه در اعتراضات مربوط ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در تهران توسط سپاه پاسداران حوالی میدان آزادی تهران بازداشت شد و پس از مدتی روز چهارشنبه هفتم اسفند ماه، با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان محاکمه از زندان قرچک ورامین آزاد شده بود.

پس از بازداشت این نوکیش مسیحی، پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ۹۸ در جریان «مراسم صبحانه دعای ملی» و در سخنرانی خود درباره موارد سرکوب آزادی‌های دینی در جهان به دستگیری و به زندان انداختن ماری محمدی در ایران اشاره کرد و گفت او «به خاطر گرایش به مسیحیت و هم‌رسانی انجیل با دیگران، بازداشت شد و به زندان افتاد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز پیش از این در یک مصاحبه رادیویی گفته بود،‌ تا وقتی که جمهوری اسلامی حق ایرانی‌ها را در انتخاب مذهب زیر پا می‌گذارد، ایالات متحده به انتقادهایش ادامه داده و هر کاری را برای پاسخگو کردن رژیم انجام خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG