لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

۱۰۰روز از شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری گذشت؛ اعتراض بازماندگان به تلاش جمهوری اسلامی برای لاپوشانی


۱۰۰ روز از حمله موشکی سپاه پاسداران به پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ نفر می‌گذرد و مقامات جمهوری اسلامی کماکان حاضر نیستند پاسخگوی خانواده قربانیان و مقامات کشورهای پیگیری‌کننده این فاجعه باشند.

حامد اسماعیلیون، نویسنده و دندانپزشک مقیم کانادا که همسرش پریسا اقبالیان و دختر ۹ ساله‌اش ری‌را را در این فاجعه از دست داده است، با انتشار متنی در توئیتر خود خطاب به محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، نوشته است: «جواد ظریف! شنیده ام مشغول مذاکره ای و خون بها می‌دهی. خواستم ببینم بچه‌ها را چند حساب کردی. ری‌رای من چند؟ چشم‌های او چند؟ خنده‌های او چند؟ جواد ظریف! تودرباره ما چه فکر می‌کنی؟ ما با تو چه کنیم که کوچک نشویم،که اندازه تو نشویم؟»

آقای اسماعیلیون پیش از این نیز با انتشار یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی از تشکیل «انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز پی‌اس‌۷۵۲» خبر داده و در آن ویدئو به عنوان سخنگوی این انجمن اعلام کرده بود: «امیدواریم با استراتژی مشخص و برنامه‌ای مدون از عاملین، آمرین، پنهان‌کنندگان، و مقصران این جنایت داد بستانیم و آنها را روزی در پیشگاه قانون ببینیم.»

فرانسوا-فیلیپ شامپین، وزیر امور خارجه کانادا نیز روز پنجشنبه ۲۸ فروردین، در یکصدمین روز ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران، با انتشار بیانیه‌ای مشترکی با وزیر امور حمل و نقل در صفحه توئیتر خود ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های قربانیان یادآور شده که دولت کانادا پیگیر شفافیت، عدالت، پاسخگویی، و دریافت غرامت برای خانواده قربانیان این جنایت است.

از سوی دیگر،‌ توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا هم با انتشار متنی به مناسبت صدمین روز کشته شدن ۱۷۶ سرنشین پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین می‌گوید: «رژیم از تحویل جعبه سیاه سر باز زده است و هیچ گزارشی مبنی بر پذیرفتن مسئولیت اعمال خود یا پیشگیری از تکرار مجدد این حادثه تهیه نکرده است.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، که در تاریخ هشتم ژانویه ۲۰۲۰ با ۱۷۶ سرنشین از فرودگاه امام خمینی تهران راهی کی‌یف پایخت اوکراین بود، دقایقی پس از آغاز مسیر خود بر اثر حمله موشکی سپاه پاسداران در حوالی شهر جدید پرند استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن، که عمدتا ایرانی بودند، کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG