لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

یک فعال مدنی اهل مریوان به زندان و شلاق محکوم شد


ریا دل‌انگیز، فعال مدنی اهل مریوان
ریا دل‌انگیز، فعال مدنی اهل مریوان

وریا دل‌انگیز، فعال مدنی اهل مریوان، توسط دادگاه کیفری به تحمل ۴ ماه زندان و ۲۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری، این فعال مدنی اهل مریوان روز شنبه ۲۳ فروردین توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان مریوان از بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۴ ماه زندان و ۲۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

بنا بر اطلاعات موجود، وریا دل‌انگیز اوایل مهر ماه ۹۶ در مراسم جشنی که به مناسبت «همه‌پرسی استقلال کردستان عراق» در شهرستان مریوان برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل و اواسط آبان ماه همان سال با سپردن وثیقه ۴۰ میلیون تومانی به‌طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده بود.

لازم به ذکر است که این فعال مدنی بابت «تحریک مردم جهت ابراز شادی نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق» بازداشت و به زندان منتقل شده بود.

این اولین بار نیست که دادگاهی در جمهوری اسلامی یک شهروند کُرد را به احکامی مانند زندان محکوم می‌کند،‌ پیشتر نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که حکم ۶ سال زندان کامران ساختمانگر، فعال کارگری اهل سنندج، که اواسط آذر ماه سال گذشته توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهامات «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» و «تبلیغ علیه نظام» صادر شده بود توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان عیناً تائید و به وی ابلاغ شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG