لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

سرکوب آزادی‌های مدنی در ایران؛ ۲۰ دختر و پسر در یک «مهمانی شبانه» در سیرجان بازداشت شدند


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

در ادامه برخوردهای امنیتی با مهمانی‌های مختلط در ایران و در راستای سرکوب آزادی‌های مدنی، دادستان شهرستان سیرجان از بازداشت ۲۰ دختر و پسر در یک مهمانی خبر داده است.

برخی رسانه‌های ایران به نقل از دادستان شهرستان سیرجان گزارش داده‌اند که روز دوشنبه ۱۸ فروردین ۲۰ دختر و پسر در یکی از کافه رستوران‌های سیرجان به اتهام آن چه که «انجام مراسم خلاف شئونات دینی و اقدام علیه بهداشت عمومی» خوانده شده است، توسط نیروهای پلیس اطلاعات بازداشت شده‌ و محل برگزاری این مهمانی در حال حاضر پلمب شده است. در این گزارش‌‌ها آمده است که افراد بازداشت شده با سپردن وثیقه و تعهد به طور موقت آزاد شده‌اند.

پیش از این صدای آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ فرودین در گزارش دیگری به نقل از رسانه‌های ایران اعلام کرده بود که در یک مهمانی شبانه تعداد ۱۵ دختر و پسر دیگر که رده سنی آنها بین ۲۰ تا ۳۰ سال بوده است در باغی در فردوسیه شهریار بازداشت و پس از اخذ تعهد به صورت موقت آزاد شده‌اند.

برگزاری مهمانی با حضور دختران و پسران عمدتا خانواده و دوستان و آشنایان در ایران متداول است؛ اما مقام‌های مذهبی و انتظامی آن را جرم می‌دانند و به محض اطلاع، افراد حاضر در این مهمانی‌ها را بازداشت می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با انواع آزادی‌های مدنی مانند آزادی تجمعات و آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG