لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

چهار خبرنگار منتقد قطع آب در شاهرود در سال گذشته، به زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند


در شاهرود چهار خبرنگار به نام‌های مهدی عامری،‌ رضا ذوالفقاری، محمدحسین نادمی، و مصطفی شریف از سوی دادگاه کیفری مجموعا به ۱۹ ماه زندان و پرداخت ۵۸ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران روز دوشنبه ۳ فروردین در گزارشی اعلام کرده است که این چهار خبرنگار،‌ با شکایت فرماندار شاهرود در پی انتشار گزارش انتقادی در رابطه با عملکرد فرماندار نسبت به قطع آب در تابستان سال گذشته در شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری این شهرستان مورد محاکمه قرار گرفته‌اند.

بنا بر این گزارش، این دادگاه روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه برگزار شد و بر اساس حکم صادره با شکایت فرماندار شاهرود، مهدی عامری به تحمل ۱۹ ماه زندان، رضا ذوالفقاری و محمدحسین نادمی به پرداخت ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی و همچنین مصطفی شریفی به پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند.

بر اساس حکم صادر شده تنها ۱۳ ماه از حکم زندان آقای عامری قابل اجرا خواهد بود و نیمی از ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی مصطفی شریف نیز به مدت دو سال به تعلیق در آمده است.

گفتنی است این خبرنگاران مدیریت کانال‌های تلگرامی «شاهرودنیوز»،‌ «کانال شاهرود»، «جارچی» و «مجمع فعالان مجازی شاهرود» را بر عهده داشته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در جهان که ۲۱ اسفند ماه سال ۹۸ منتشر شده، به نقش رژیم ایران در ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها، دستگیری خبرنگاران و روزنامه‌نگاران، و کشاندن حوزه آزار و اذیت خانواده خبرنگاران به خبرنگارانی که خارج از کشور فعالیت می‌کنند، پرداخته است.

در این گزارش وزارت خارجه آمریکا به محکومیت مسعود کاظمی، سردبیر ماهنامه صدای پارسی، به چهار سال و نیم زندان،‌ آزار و تهدید خانواده خبرنگاران ایرانی که خارج از کشور مشغول به کار هستند و دستگیری مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق پرداخته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG