لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار رسیدگی به آمار کشته‌شدگان آبان ماه شد


تصاویر مربوط به اعتراضات آبان ماه در شهرهای مختلف ایران - تهران
تصاویر مربوط به اعتراضات آبان ماه در شهرهای مختلف ایران - تهران

در آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل اعلام شده است که طبق شواهد به دست آمده دست کم ۲۳ کودک در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند.

رها بحرینی، پژوهشگر بخش ایران در سازمان «عفو بین‌الملل»، روز چهارشنبه ۱۴ اسفندماه در گفتگو با صدای آمریکا ضمن اشاره به دشواری دسترسی به اطلاعات در ایران گفت که این نهاد حقوق بشری توانسته است از طریق گفتگو با تعدادی از اقوام و یا دوستان کشته‌شدگان اعتراضات آبان، بررسی دو مورد «جواز فوت و دفن»، و همچنین دسترسی به سنگ قبر برخی از جان‌باختگان از طریق بررسی تاریخ تولد و مرگ به این آمار موثق دسترسی پیدا کند.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مدارک فوت و دفن که به دست این نهاد حقوق بشری رسیده به جراحت ناشی از اثابت گلوله، له‌شدگی مغز، خرد شدگی استخوان، پارگی قلب و ریه اشاره شده است، جراحاتی که باعث کشته شدن برخی از معترضین آبان ماه در ایران بوده است.

عفو بین الملل در آخرین گزارش خود در رابطه به کشته شدن ۲۳ کودک در اعتراضات آبان اعلام کرده است که «جان‌باختگان شامل ۲۲ پسر ۱۲ تا ۱۷ ساله بوده‌اند و همچنین دختربچه‌ای که گفته می‌شود بین ۸ تا ۱۲ سال سن داشته است.»

فیلیپ لوتر، مدیر پژوهش‌ها و امور حقوقی خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این باره خواستار «تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه» درباره این کشتارها شد و افزود باید آمران و عاملان این کشتار در دادگاه‌های عادلانه مورد محاکمه قرار گیرند.

رها بحرینی نیز در گفتکو با صدای آمریکا اعلام کرده است که عفو بین‌الملل از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا به پرونده کشتار آبان ماه رسیدگی کند و از آنها درخواست شده با تصویب یک قطعنامه یک مکانیزم تحقیقاتی برای رسیدگی به کشتار آبان ماه ایجاد شود.

خانم بحرینی همچنین گفت این نهاد حقوق بشری در تاریخ ۶ اسفند به ارسال نامه‌ای به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی لیستی از اسامی جانباختگان کودک در این اعتراضات را در اختیار مقامات ایرانی قرار داد و خواهان واکنش آنها شد؛ اما به گفت وی تا این لحظه مقامات ایران پاسخی در این رابطه به سازمان عفو بین‌الملل ارسال نکرده‌اند.

از صفحه ویژه اعتراضات مردمی آبان ۱۳۹۸ دیدن کنید:

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

چندی پیش نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG