لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

صدور حکم ۲۰ سال زندان برای دو معترض و فعال مدنی در ایران


علی ظاهری‌ساری، فعال مدنی اهل اهواز
علی ظاهری‌ساری، فعال مدنی اهل اهواز

مهدی وحیدی، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه، و علی ظاهری‌ساری، فعال مدنی اهل اهواز، از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های حقوق بشری، مهدی وحیدی یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه از سوی شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام «اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی» به ۵ سال زندان محکوم و این حکم روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، آقای وحیدی روز شنبه ۲ آذر توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از سوی بازپرس شعبه ۱ دادسرای امنیت واقع در زندانی اوین روز چهارشنبه ۶ دی ماه به زندان تهران بزرگ منتقل و از آن تاریخ در بازداشت به سر می‌برد.

این اولین بار نیست که یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه به احکام زندان طولانی مدت و یا احکام اعدام محکوم می‌شود؛ پیش از این صدای آمریکا به تازگی در گزارشی اعلام کرده بود که امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه نفر از بازداشت‌شدگان این اعتراضات از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی» به اعدام محکوم شده‌اند، حکمی که واکنش سازمان عفو بین الملل را به همراه داشته است.

از سوی دیگر به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، علی ظاهری‌ساری، فعال مدنی زندانی در زندان شیبان اهواز نیز از سوی دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهامات «ارتباط با تشکیلات خارج از کشور»، «اقدام علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، على ظاهر سارى در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز به همراه چند فعال عرب دیگر بازداشت و پس از تحمل ۴ ماه بازداشت در سلول‌هاى انفرادى بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به زندان شیبان منتقل و از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد.

بنا بر این گزارش، این فعال مدنی که پیش از این در اعتراضات به انتقال آب کارون و تخریب آثار تاریخى منطقه فعالیت داشته است، در زمان بازداشت مورد شکنجه‌های شدید جسمى و روحى متعددی قرار گرفته و یکی از اتهامات مطرح شده برای این فعال مدنی، فعالیت‌های سیاسی برادر علی ظاهری‌ساری در خارج از ایران و ارتباط آقای ظاهری‌ساری با او بوده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG