لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

یک فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران به زندان و شلاق محکوم شد


علی نانوایی، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران
علی نانوایی، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران

علی نانوایی، فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران که اواخر آبان ماه هنگام خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از سوی دادگاه انقلاب تهران به زندان، شلاق، و رونویسی از سه جلد کتاب محکوم شد.

این فعال صنفی دانشجویان دانشگاه تهران روز شنبه ۲۶ بهمن، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به تحمل ۶ ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق و رونویسی از سه جلد کتاب محکوم شده است.

بنا بر گزارش‎های منتشر شده، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده علی نانوایی ۱۵ بهمن ماه در دادگاه انقلاب برگزار و بر اساس دادنامه ابلاغ شده حکم زندان و شلاق این فعال دانشجویی به مدت دو سال به حالت تعلیق در آمده، اما حکم رونویسی از روی سه جلد کتاب که به عنوان مجازاتی تکمیلی برای وی صادر شده، تعلیقی نبوده و قابل اجرا است.

پیش از این صدای آمریکا بنا بر گزارش منابع دانشجویی اعلام کرده بود که این دانشجوی دانشگاه تهران است روز ۲۷ آبان ماه هنگام خروج از دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

روز دوشنبه ٢٧ آبان دانشجویان دانشگاه تهران دست به تجمعی در اعتراض به افزایش سه برابر نرخ بنزین، وضعیت فاجعه بار معیشتی و سرکوب های سنگین زدند که در پی این تجمع حدود ۵۰ دانشجو از سوی لباس‌شخصی‌ها بازداشت و با «آمبولانس» به زندان فشافویه و تعدادی نیز به زندان اوین منتقل شده‌اند.

در ادامه اعتراضات مردم که از گران شدن نرخ بنزین از ۲۴ آبان ماه آغاز شد، دانشجویان نیز در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه‌های تهران، تبریز، بابل و ارومیه تجمعات اعتراضی برپا کردند.

اعتراضات به گران شدن ناگهانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، و بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. طی دو روز گذشته اخبار و ویدئوهای مختلفی تجمع های اعتراضی و شعارهای مردم علیه حکومت در شهرهای مختلف منتشر شده است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG