لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری نرگس محمدی زندانی سیاسی در ایران شد


نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی
نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی

سازمان عفو بین الملل با انتشار یک فراخوان، خواستار اقدام فوری نسبت به وضعیت نرگس محمدی زندانی سیاسی در ایران شد. این نهاد از مقامات جمهوری اسلامی خواست او را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ۲۴ بهمن با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامین و تربیتی ایران، خواستار آزادی نرگس محمدی، زندانی سیاسی در ایران، شوند.

این سازمان حقوق بشری از مردم و فعالان خواست با زبان و قلم خود و الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به آزادی نرگس محمدی واکنش نشان دهند و از مقامات ایران بخواهند به این زندانی سیاسی اجازه ملاقات با اعضای خانواده و اجازه برقراری تماس با آنها از جمله تماس با فرزندانش داده شود.

سازمان عفو بین‌الملل در این نامه همچنین از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که اطمینان حاصل کنند که خانم محمدی بتواند فورا از مراقبت‌های پزشکی خارج از زندان نیز بهرمند شود.

نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران که از اواسط اردیبهشت ماه سال ۹۴ در زندان به سر می‌برد پس از تحصن به همراه ۷ زندانی زن دیگر در اعتراض به کشتار آبان ماه، با خشونت به زندان زنجان منتقل شد.

این نهاد حقوق بشری در ادامه این نامه خواسته است که مقامات ایران اطمینان حاصل کنند که به روایت نرگس محمدی، در رابطه با بدرفتاری‌های صورت گرفته در خلال انتقال به زندان زنجان به صورت مستقل و بی‌طرف رسیدگی شود و از او در مقابل بدرفتاری های بعدی نیز محافظت شود.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر اردیبهشت ماه سال ۹۶ بابت اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به شانزده سال زندان محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها ۱۰ سال از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

نرگس محمدی که دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند، دی ماه سال ۹۷ در نامه‌ای به دادستان تهران از صدور دستور قضایی درخصوص کوتاه شدن مدت زمان تماس تلفنی با فرزندانش انتقاد کرد و اعلام کرد که در اعتراض، از تلفن زدن به فرزندانش خودداری می‌کند.

پیش از این نماینده ایالات متحده آمریکا در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران که یا حضور نمایندگان ۳۲ کشور دیگر برگزار می‌شود خواستار آزادی زندانیان عقیدتی، از جمله نرگس محمدی و نسرین ستوده از زندان شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG