لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

یک فعال صنفی معلمان مریوان به زندان محکوم شد


اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان مریوان
اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان مریوان

اسکندر لطفی، فعال صنفی معلمان مریوان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از سوی دادگاه کیفری سنندج به دو سال زندان محکوم شد.

صالح نیکبخت وکیل اسکندر لطفی به خبرگزاری ایلنا گفت، این فعال صنفی معلمان مریوان که سال گذشته در پی تحصن معلمان شهرستان‌های استان کردستان احضار شده بود، از سوی شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری ۲ سنندج از بابت اتهام «نشر اکاذیب» به ۲ سال زندان محکوم و این حکم روز پنجشنبه ۱۷ بهمن به این وکیل دادگستری ابلاغ شده است.

به گفته این وکیل دادگستری، قاضی پرونده بدون توجه به ایرادات این وکیل دادگستری نسبت به اتهام نشر اکاذیب و همچنین بدون اخذ آخرین دفاع از آقای لطفی حکم فوق را صادر کرده است و این درحالی است که به گفته صالح نیکبخت هیچ یک از مواردی که از مصادیق نشر اکاذیب در این پرونده شناخته شده، متعلق به این فعال صنفی معلمان مریوان نبوده و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی از وی شکایت نداشته است.

بر اساس اطلاعات موجود، اسکندر لطفی سال گذشته در پی تحصن معلمان شهرستان‌های استان کردستان احضار و دو پرونده با اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه انقلاب سنندج و «نشر اکاذیب» در دادگاه عمومی برای وی تشکیل شده است که به گفته صالح نیکبخت وکیل آقای لطفی، دادگاه انقلاب سنندج بعد از بررسی پرونده و استماع دفاعیات وکیل، این فعال صنفی را از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه کرده است.

اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان به ماه‌های آبان، مهر و اسفند ۹۷ باز می‌گردد، اعتراضات گسترده‌ای که در شهرهای مختلف ایران از جمله کرمانشاه، ارومیه، اردبیل، مشهد و اصفهان در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات معلمان و فرهنگیان و مشکلات موجود در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان‌ها برگزار شده بود.

اعتراضاتی که با برخوردهای امنیتی همراه شد، به طوری که تحصن‌کنندگان به مراجع قضایی فراخوانده شدند و برخی از فعالان صنفی فرهنگیان نیز بازداشت شدند، بازداشت‌هایی که با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده بود و آن‌ها از ایران خواسته بودند این معلمان را از زندان آزاد کند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا ایالات متحده در واکنش به اعتراض‌های معلمان در ایران، جمهوری اسلامی را رژیمی خواند که منافع بشار اسد، رئیس دولت حاکم بر سوریه، را به مردم خود ترجیح می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG