لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۷

دو تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه به زندان طولانی مدت محکوم شدند


تصویر مربوط به اعتراضات آبان‌ماه
تصویر مربوط به اعتراضات آبان‌ماه

محمدجواد احمدی و آریا حامدی‌راد، دو نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۱۲ سال زندان محکوم شدند.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، هر یک از این دو زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ روز چهارشنبه ۱۶ بهمن از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشار از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۶ سال زندان محکوم شده‌اند.

بنا بر این گزارش مصداق استنادی قاضی پرونده، در رابطه با محکومیت ۵ سال زندان این شهروندان از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» صدور فراخوان برای حضور سایر شهروندان در تجمعات اعتراضی آبان ماه در حمایت از کشته شدگان این اعتراضات و همچنین انتشار سرود و اشعار و موسیقی های حماسی در حمایت از شهروندان معترض در تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ بوده است.

بر اساس اطلاعات موجود، محمدجواد احمدی و آریا حامدی‌راد در تاریخ ۲۸ آبان ماه توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران در تهران بازداشت و با اتمام مراحل به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند.

با وقوع اعتراضات آبان ماه و بازداشت تعدادی از شهروندان ایرانی، ۱۶۰ وکیل دادگستری با امضای نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری ایران، خواستار تحقیق درباره خشونت در سرکوب معترضان آبان امسال و برخورد با عاملان این برخوردها شدند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفته بود که ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG