لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

یک زندانی سیاسی کرد به ۶ سال زندان محکوم شد


تحسین دادرس، زندانی سیاسی کرد
تحسین دادرس، زندانی سیاسی کرد

حکم ۱۱ سال زندان یک شهروند ساکن شهرستان مریوان به نام «تحسین دادرس» از سوی دادگاه تجدید نظر به ۶ سال زندان کاهش یافت.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، حکم یازده سال زندان این فعال سیاسی کُرد که پیش از این توسط دادگاه انقلاب مریوان بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» صادر شده بود روز سه‌شنبه ۹ بهمن با صدور حکمی از سوی دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ۶ سال زندان کاهش یافت.

برای صدای آمریکا مشخص نیست این فعال سیاسی، با کدام یک از احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، تحسین دادرس روز شنبه ۹ آذر ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس در تاریخ ۸ مرداد سال ۹۷ با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت و تا پایان محاکمه آزاد شده بود.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان این شهروند کرد، تنها دو ماه پس از آزادی بار دیگر بازداشت و از آن زمان در زندان مریوان در بازداشت به‌سر می‌برد.

این اولین بار نیست که برای یک شهروند کُرد، از بابت اتهامی همچون عضویت یا همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد احکام سنگین مانند زندان‌های طولانی مدت و یا اعدام صادر می‌شود.

صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود که شعبه دو دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه برای دومین بار یک زندانی سیاسی کُرد به نام محی‌الدین ابراهیمی را بابت اتهام «بغی» از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد به اعدام محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG