لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

وضعیت جسمی محمد نوریزاد، فعال مدنی زندانی، در پی اعتصاب غذا وخیم اعلام شد


محمد نوری‌زاد، فعال مدنی زندانی
محمد نوری‌زاد، فعال مدنی زندانی

همسر محمد نوریزاد، فعال مدنی زندانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، با انتشار فایل صوتی از وخامت حال همسر خود خبر داد.

فاطمه ملکی، همسر این فعال مدنی زندانی، روز یکشنبه ۲۲ دی، با انتشار یک فایل صوتی از وخیم بودن حال آقای نوریزاد در پی اعتصاب غذا خبر داد و اعلام کرد که این فعال مدنی زندانی حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نیست و گفته است «من جنازه‌ام را بر سر این‌ها می‌کوبم.»

همسر آقای نوریزاد با اشاره به اینکه این فعال مدنی زندانی نیاز به مراقبت ویژه دارد و باید فورا آزاد شود اعلام کرده است که اگر همسرش تا دو روز دیگر آزاد نشود، او و فرزندانش دست به تحصن خواهند زد.

آقای نوری‌زاد که از تاریخ ۲۲ مرداد ۹۸ در بازداشت موقت در زندان مشهد به سر می برد پس از گذشت ۱۰۰ روز بازداشت، در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌اش، اقدام به اعتصاب همزمان غذا و دارو کرده و خواستار آزادی بدون قید و شرط و همچنین رسیدگی عادلانه به پرونده است.

صدای آمریکا پیش از این با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که وضعیت جسمی محمد نوری‌زاد، فعال مدنی و یکی از امضا کنندگان «نامه درخواست استعفای خامنه‌ای» که از نزدیک به ۴۷ روز پیش در اعتصاب غذا و دارو به سر می‌برد، وخیم اعلام شده و از زندان به بیمارستان منتقل شده است.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده، جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگارانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG