لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

خانواده قربانیان قتل‌های سیاسی چهاردهه اخیر در بیانیه‌ای از خانواده‌های کشته‌شد‌گان اعتراضات آبان حمایت کردند


عکسی از اعتراض مردم در تهران در آبان ماه امسال.
عکسی از اعتراض مردم در تهران در آبان ماه امسال.

برخی از اعضای خانواده کشته‌شدگان در خشونت‌های دولتی منتسب به جمهوری اسلامی و قتل‌های زنجیره‌ای دهه هفتاد خورشیدی در زمان دولت محمد خاتمی با انتشار بیانیه‌ مشترکی از خانواده‌های کشته‌شد‌گان اعتراضات آبان حمایت کردند.

فرانس بختیار فرزند شاپور بختیار، لادن و رویا برومند فرزندان عبدالرحمن برومند، پرستو فروهر فرزند پروانه اسکندری و داریوش فروهر، سهراب مختاری فرزند محمد مختاری، آزاده پورزند فرزند سیامک پورزند، نازنین پوینده فرزند محمدجعفر پوینده، و انعام دهواری فرزند علی دهواری، از امضا کنندگان این بیانیه هستند که می‌گویند در «چهل سال اخیر، روزی در تاریخ مردم رنج دیدۀ ایران نبوده است که مردی، زنی، دختری یا پسری به بیداد و نامردمی به خاک و خون نیفتد.»

این فعالان حقوق بشر و امضا کنندگان این بیانیه با اشاره به این که آنها نیز در گذشته تجربه مشترکی را با خانواده قربانیان اعتراضات اخیر داشته‌اند اعلام کرده‌اند که تنها راه رهایی از این قتل‌ها و سرکوب‌ها توسط جمهوری اسلامی همبستگی مردم و پیگیری مبارزه برای حقوق بشر همۀ ایرانیان است.

این فعالان می‌‎گویند برای دادخواهی در کنار خانواده قربانیان خواهند ایستاد و روز پنجشنبه ۵ دی در سکوت با برافراشتن تصاویر و نام‌های کشته‌شدگان اعتراضات و با برافروختن شمع یاد آنها را گرامی خواهند داشت.

پیش از این خبرگزاری رویترز در آخرین گزارش خود آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، در نخستین واکنش به گزارش تحقیقی رویترز گفت که جامعه جهانی باید خاطیان این کشتار را مجازات و رژیم را منزوی کند.

وزیر خارجه ایالات متحده در ۲۸ آذرماه هم در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به موارد گسترده‌ای از نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرده بود.

مایک پمپئو با اشاره به یکی از جانباختگان اعتراضات مردمی به نام پویا بختیاری گفته بود او که به همراه مادرش برای دستیابی به یک زندگی بهتر به تظاهرات رفته بود، به دست نیروهای امنیتی کشته شد. اما آرمان‌های او، از جمله آزادی مردم ایران، همچنان زنده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردهای دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG