لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

راحله احمدی، مادر صبا کرد افشاری، به ۵۰ ماه زندان محکوم شد


راحله احمدی در کنار فرزندش صبا کرد افشاری
راحله احمدی در کنار فرزندش صبا کرد افشاری

«راحله احمدی» مادر «صبا کرد افشاری» فعال مدنی زندان در ایران از سوی شعبهٔ ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شد.

خانم احمدی با انتشار این خبر در صفحه توئیتر خود نوشت، این حکم روز دوشنبه ۲۵ آذر به حسین تاج وکیل وی ابلاغ شده است و در صورت تائید از سوی دادگاه تجدید نظر ۳ سال و شش ماه آن قابل اجرا خواهد بود.

وی با انتشار این خبر می‌گوید، «حالا ۳ سال و شش ماه یعنی هزار و دویست و هفتاد و هفت شب از حبس دخترم را کنارش خواهم بود و موهایش را نوازش خواهم کرد.»

صدای آمریکا پیشتر با انتشار خبری در توئیتر اعلام کرده بود که جلسه رسیدگی به پرونده راحله احمدی روز سه‌شنبه ۱۹ آذر در دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد.

پیش از این نیز صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که راحله احمدی روز پنجشنبه ۲۰ تیر در دادسرا بابت اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با رسانه‌های معاند» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است.

راحله احمدی، مادر خانم کرد افشاری در تاریخ ۱۹ تیر با هدف تحت فشار قرار دادن فرزندش برای مصاحبه تلویزیونی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه ۷۰۰میلیون تومانی به‌ صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

صبا کرد افشاری فعال مدنی زندانی و از معترضان به حجاب اجباری پیشتر از سوی دادگاه انقلاب به اتهام تشویق به فساد و فحشا به ۱۵ سال حبس، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و ۶ ماه حبس، و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال و ۶ ماه حبس محکوم شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG