لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۷

اعتصاب غذای دراویش زندانی در اعتراض به وضعیت سرسلسله دراویش گنابادی


نورعلی تابنده، سرسلسله دراویش گنابادی

در پی امتناع از غذا خوردن نورعلی تابنده، سرسلسله دراویش گنابادی، تعدادی از دراویش زندانی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

علیرضا روشن، یکی از مدیران وبسایت خبری مجذوبان نور، روز دوشنبه ۱۳ آبان به صدای آمریکا گفت که ۷۱ درویش گنابادی زندانی به همراه تعدادی از دراویش خارج از زندان از روز یکشنبه ۱۲ آبان در اعتراض به وضعیت موجود دراویش و در پی امتناع نورعلی تابنده سرسلسله دراویش گنابادی از خوردن غذا و دارو دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

۶۸ نفر از دراویش مرد زندانی از جمله کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، و سعید دوراندیش در زندان فشافویه و سه درویش زن زندانی به نام‌های سپیده مرادی، شکوفه یدالهی، و سیما انتصاری در زندان اوین از جمله افرادی هستند که دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

در حال حاضر آمار دقیقی از دراویشی که خارج از زندان دست به اعتصاب زدند در دست نیست، اما گفته می‌شود گروهی از آنها خانواده دروایش زندانی هستند.

به گفته این فعال حقوق دروایش گنابادی، نورعلی تابنده سرسلسله دراویش گنابادی از روز پنجشنبه ۹ آبان در حمایت از دراویش زندانی و در اعتراض به وضعیت درمان آنها در زندان‌ها از خوردن غذا و دارو امتناع کرده و خواستار آزادی دراویش از زندان‌های ایران شده است.

از سوی دیگر دراویش زندانی نیز با آغاز اعتصاب خود از آقای تابنده خواسته‌اند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد و خواسته آنها رفع نگاه امنیتی به سوی دروایش گنابادی، بازکردن حسینیه امیر سلیمانی تهران و رفع محدودیت از آقای نورعلی تابنده برای دیدار با دوست داران خود به صورت آزادانه است.

به گفته علیرضا روشن در حال حاضر دراویش اجازه ملاقات با آقای تابنده را ندارند و اگر تعدادی از دراویش نیز تا به امروز توانسته‌‌اند با وی ملاقات کنند این دیدارها با تدابیر سخت امنیتی همراه بوده است، به همین دلیل دراویش زندانی اعلام کرده‌اند تا زمانی که این محدودیت‌ها رفع نشود به این اعتصاب غذا ادامه خواهند داد.

۱۴ بهمن‌ سال ۹۶ در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و لباس شخصی در گلستان هفتم مقابل خانه نورعلی تابنده، سر سلسله دراویش گنابادی، سلسله درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و یگان ویژه با دراویش گنابادی حاضر در گلستان هفتم اتفاق افتاد که در پی آن چند مأمور پلیس و عضو بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی به شدت مضروب و بازداشت شدند.

در پی این درگیری‌ها، ۲۰۲ نفر از دراویش گنابادی زندانی و مجموعا به بیش از ۱۰۸۰ سال زندان محکوم شدند.

محمد ثلاث یکی از دراویش گنابادی بود که به اتهام قتل ماموران انتظامی در این درگیرهای بازداشت و در سحرگاه ۲۸خرداد اعدام شد.

وزیر خارجه آمریکا اعدام این درویش گنابادی را «بی رحمانه و ناعادلانه» خواند و گفت مردم ایران مستحق احترام به حقوق بشر و آزادی هستند.

همچنین ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله دراویش، بهائیان، نوکیشان مسیحی، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG