لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

احمد شهید: نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد


فرستاده حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید دولت ایران مسئول نقض فاحش حقوق بشر است و همچنان در صدر کشورهایی است که مجازات اعدام را اجرا می کنند.

احمد شهید روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، دیپلمات ها و فعالان حقوق بشر در نیویورک گفت هیچ پیشرفت عمده ای در وضعیت حقوق بشر در ایران صورت نگرفته و حتی بدتر شده و این او را نگران می کند.

شهید یادآور شد همچنان گزارش هایی از شکنجه می رسد و افزود تحقیق درباره اتهامات شکنجه بسیار نادر است و اگر هم تحقیقی انجام شده به عاملان واقعی نپرداخته ، آنها معرفی نشده اند یا اقدامی علیه آنان صورت نگرفته است.

احمد رشید گفت محاکمات ناعادلانه، سرکوب روزنامه نگاران، آزار اقلیت های مذهبی و قومی ، و بدرفتاری های دیگر بی وقفه ادامه دارد.

احمد شهید همچنین یاد آور شد که در نیمه نخست سال جاری بیش از ۳۰۰ تن در ایران اعدام شده اند، و جدید ترین گزارش او رفتار بیرحمانه با مدافعان حقوق بشر را تشریح می کند.

شهید اجازه نیافته است برای بررسی مستقیم وضع حقوق بشر در ایران به آنجا برود. او گفت گزارش بر حدود ۲۴۰ مصاحبه با افرادی که موارد نقض حقوق بشر را گزارش داده اند استوار است.

گزارش قرار است در این هفته به یک هیات سازمان ملل متحد ارائه شود. ایران گزارش را مغرضانه و دارای انگیزه های سیاسی نامیده و رد کرده است.

احمد شهید گفت او مایل است گزارش هایی را که حاکی است تحریمها علیه دولت ایران به مردم عادی صدمه می زند بررسی کند.
XS
SM
MD
LG