لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

نامه کارگران معدن کوشک بافق به دولت در پنجمین روز اعتصاب


 اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق
اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق

کارگران معدن کوشک بافق در ایران در پنجمین روز از اعتصاب خود در نامه‌ای به دو وزیر، خواستار رسیدگی به شرایط دستمزد و ایمنی کار خود شدند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه گزارش داد که کارگران این معدن در نامه‌ای به وزیر صنعت و معدن و وزیر کار و رفاه اجتماعی نوشته اند: «کارگران، در سخت‌ترین شرایط ممکن در معدن سرب و روی کوشک بافق مشغول به کارند. آنان خواسته‌های قانونی از کارفرما دارند که متاسفانه در طی سالیان مورد توجه قرار نگرفته است.» کارگران در این نامه با تشریح دلایل اعتراض صنفی‌شان از مسولان خواسته‌اند تا «هرچه سریع‌تر به وضعیت غیرانسانی و ناعادلانه‌ای که به آنها تحمیل شده است رسیدگی کنند».

بر اساس این نامه برخی از خواسته‌های کارگران عبارت است از «پرداخت به موقع حقوق و مزایای ماهانه که هم اکنون نیز به تعویض افتاده است، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، رسیدگی کافی به سلامت کارگران و انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی لازم، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت حق سختی کار، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، امنیت شغلی، عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده در معدن و همچنین استاندارد سازی سیستم‌های برق و آب و تهویه».

بیش از حدود ۲۰۰ نفر از کارگران معدن کوشک بافق در استان یزد از روز ۱۵ آذر آغاز شد. در این بین کارفرما سه روز بعد از آغاز اعتصاب، یک ماه از سه ماه حقوق معوقه کارگران را پرداخت کرد. همزمان، رئیس اداره کار شهرستان بافق با حضور در جمع کارگران با غیرقانونی خواندن اعتصاب، خواستار بازگشت آنها به سر کار خود شد.

تابستان گذشته نیز اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق به دخالت پلیس ضدشورش و دستگیری چند تن از اعتصاب کنندگان منجر شده بود.

XS
SM
MD
LG