لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

دو کارشناس حقوق بشر: پس از مساله هسته‌ای به وضع حقوق بشر ایران بپردازید


دو تن از کارشناسان حقوق بشر خواستار آن شده اند که با رفع مانع کنگره آمریکا در اجرای توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا در همکاری با سازمان ملل متحد و کشورهای دمکراتیک جهان، با دومین مساله حیاتی، یعنی وضعیت اسفبار حقوق بشر در ایران که موجب نگرانی جامعه جهانی است، برخورد کند.

دخی فصیحیان کارشناس بین المللی حقوق بشر و مارک لاگون رئیس خانه آزادی در آمریکا در مقاله‌ای با عنوان "حقوق بشر در ایران را در کانون قرار دهید" در روزنامه "هیل" که اخبار کنگره و کاخ سفید را منتشر می‌کند، نوشتند به رغم امیدواری به رعایت و بهبود وضعیت حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، اختناق سیاسی، فراگیرتر از گذشته است و نباید نسبت به نیات رژیم ایران توهم داشت.

نویسندگان این مقاله در ادامه دو پیشنهاد به آمریکا ارائه داده اند: "اول ، تحریم مقام‌های ایرانی که در نقض و تعدی به حقوق بشر مسئولند. این تحریم‌ها به پیشنهاد نویسندگان، می تواند شامل ممنوعیت صدور ویزا و بستن راه جابجایی سرمایه‌های مسئولان نظام قضایی و شورای نگهبان باشد که به قول نویسندگان دو ارگانی هستند که برای سرکوب حقوق دمکراتیک مردم در ایران مسئولند. دوم، آمریکا باید به همکاری بین المللی برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران شدت بخشد و دبیر کل سازمان ملل، باید فرستاده ویژه‌ای را برای ترغیب ایران به همکاری با سازمان ملل تعیین کند و توافق ایران را برای نظارت بین‌المللی بر انتخابات مجلس جلب کند."

به پیشنهاد این دو کارشناس حقوق بشر، شورای حقوق بشر سازمان ملل باید شاخص‌های ویژه‌ای را برای نشان دادن بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین کند‌، از جمله آزادی بیش از هزار و ۲۰۰ زندانی سیاسی.

XS
SM
MD
LG