لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

نامه رضا شاهینی از زندان گرگان: برگشتم چون فکر کردم رفتار دولت با شهروندان عوض شده است


رضا (رابین) شاهینی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در گرگان، در نامه‌ای ضمن رد اتهامات خود، روند رسیدگی به این اتهامات را ناعادلانه خواند.

در این نامه سرگشاده که نسخه‌ای از آن روز دوشنبه ۱۶ اسفند به بخش فارسی صدای آمریکا رسید، آقای شاهینی با بیان اینکه اتهامات او بر اساس عکس‌هایی از حضور او در تجمع‌های حمایت از جنبش سبز در آمریکا مطرح شده، نوشته است که با هیچ فردی که طرفدار مبارزه خشونت آمیز سیاسی باشد دیدار نداشته و تنها گناه او بیان افکارش بوده است؛ همان چیزی که به نوشته او حق همه شهروندان است.

این زندانی ایرانی آمریکایی که تابستان گذشته در گرگان بازداشت شد، با اعلام اینکه از سال ۲۰۰۰ ساکن آمریکا و در حال تحصیل در رشته امنیت بین‌الملل بود، نوشت که برای دیدار با خانواده و به گمان تغییر سیاست دولت در قبال شهروندان به ایران سفر کرد.

او ضمن رد عضویت در گروههای سیاسی، رسیدگی به پرونده خود در شعبه اول دادگاه انقلاب گرگان را ناعادلانه خواند.

آقای شاهینی که در زندان امیرآباد گرگان مشغول گذراندن حکم حبس خود است، زندان را برای بیماری آسم خود خطرناک خواند و خواستار دریافت کمک برای دفاع از حقوق خود و اثبات بی گناهی شد.

رضا (رابین) شاهینی ۴۶ ساله در سن ۳۰ سالگی به آمریکا مهاجرت کرد و فارغ‌التحصیل دانشگاه سن دیه‌گو است.

او روز ۲۱ تیرماه، دو ماه پس از ورود به ایران در خانه مادر خود در گرگان بازداشت شد. پیش از این، سپاه استان گلستان با انتشار عکس‌هایی از فیس‌بوک این شهروند ایرانی آمریکایی که او را در کنار مخالفان جمهوری اسلامی و در تجمع های حمایت از اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ نشان می‌‌داد، مدعی ارتباط او با «سرویس جاسوسی آمریکا» شده بود.

وبسایت سپاه پاسداران استان گلستان همچنین اتهامات آقای شاهینی را «همکاری با دولت آمریکا، اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با عناصر و رسانه های ضدانقلاب» عنوان کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG