لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

قوه قضائیه ایران اعدام شهرام امیری را تایید کرد


سخنگوی قوه قضائیه ایران اعدام شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته ای ایران را تایید کرد.

غلامحسین محسنی اژه ای، روز یکشنبه ۱۷ مرداد در نشست خبری خود گفت که آقای امیری در دادگاه اولیه به اعدام محکوم شده بود و حکم او در ادامه به تایید دیوان عالی نظام رسید.

او درباره دلیل صدور حکم اعدام گفت که این فرد به اسرار سری نظام دسترسی داشته است و اطلاعات به کلی سری و پنهانی کشور را در اختیار آمریکایی ها قرار داده است، از این رو به اتهام جاسوسی محاکمه شد.

این مقام قضایی ایران صدور حکم ده سال زندان برای وی را رد کرد و اعلام آن را دروغ خواند. محسنی اژه ای گفت که دادگاه از همان ابتدا برای شهرام امیری حکم اعدام در نظر گرفته بود.

شهرام امیری که ماجرای خروج او از ایران، اقامت در آمریکا و بازگشتش به ایران خبرساز شده بود، به گفته اعضای خانواده اش روز ۱۳ مرداد اعدام شده است.

مرضیه امیری، مادر شهرام امیری به برخی از رسانه گفته است که فرزندش را یک روز پیش از اعدام ملاقات کرده و آقای امیری در آن ملاقات گفته که قرار است اعدام شود. به گفته خانم امیری، جسد فرزندش پس از اعدام به کرمانشاه منتقل شده است.

شهرام امیری، که از او به عنوان پژوهشگر فیزیک هسته ای در دانشگاه صنعتی مالک اشتر یاد شده ، سال ۱۳۸۸ در مراسم حج ناپدید شد و پس از آن گزارش‌هایی از اقامت او در آمریکا منتشر شد.

مقامات وزارت امور خارجه ایران، آمریکا را متهم به ربودن شهرام امیری کردند.

او سرانجام یکسال بعد به ایران بازگشت و در فرودگاه مقامات وزارت امور خارجه از او استقبال کردند. آقای امیری گفت که در مراسم حج توسط سرویس های امنیتی آمریکا ربوده و به این کشور منتقل شده بود.

وزیر امور خارجه وقت آمریکا، هیلاری کلینتون، اما اعلام کرد که آقای امیری به میل خود به آمریکا رفت، آزادانه تصمیم به بازگشت گرفت و به ایران بازگشت.

اواخر سال ۱۳۹۳ پس از آن که خانواده آقای امیری اعلام کردند که مدتهاست از او بی خبرند، گزارش‌هایی از محکومیت او به ده سال زندان و پنج سال تبعید منتشر شد. پیش از آن نیز گزارش شده بود که آقای امیری بازداشت و زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG