لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر با لغو مجازات اعدام قاچاقچیان


به دنبال ابراز تمایل معاون قوه قضاییه ایران مبنی بر کاهش اعدام‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر، یک مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران از مخالفت این ستاد با لغو مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر خبر داد.

علیرضا جزینی، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر، روز دوشنبه درباره نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد تخفیف مجازات قاچاقچیان گفت: «ستاد مبارزه با موادمخدر مخالف حذف اعدام است» او البته توضیح داد که «این موضوع مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است و هر اصلاحی باید از سوی همین مرجع صورت بگیرد».

محمدجواد لاريجانی، معاون بین‌الملل و دبير شورای حقوق بشر قوه قضائيه ايران حدود دو هفته پیش از تلاش قوه قضاییه برای تغییر قوانین مربوط مجرمان مواد مخدر خبر داده بود. به گفته او در صورتی که مجلس این تغییر قوانین را بپذیرد، «۸۰ درصد اعدام‌ها از بين خواهد رفت و اين می‌تواند خبر مهمی باشد».

نهادهای جهانی و برخی کشورها، از تعداد زیاد اعدام‌ها در ایران انتقاد می‌کنند. مقام‌های قوه قضاییه ایران نیز اعلام کرده‌اند که تعداد زیادی از این اعدام‌ها به قاچاق مواد مخدر مربوط است.

ایران در مرزهای طولانی خود با افغانستان و پاکستان درگیری‌های همیشگی با قاچاقچیان مواد مخدر دارد و می‌گوید هزینه‌های مالی و جانی بسیاری در این راه داده است. با این حال نهادهای جهانی با اشاره به رشد تقریبا ۷ برابری اعدام‌ها در ایران در ۱۰ سال گذشته، می‌گویند همراه داشتن مقدار اندکی مواد مخدر نباید به سنگین‌ترین مجازات ممکن، یعنی اعدام ختم شود.

محمد جواد لاریجانی در سخنانی که در وبسایت میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران منتشر شد در این باره گفت که شمار زياد اعدام‌های مرتبط با جرايم مواد مخدر، بر اساس قانون موجود است و این شمار بالا، «موضوع غمباری است».

آخرین بار اواخر آبان ماه امسال، برخی از کشورها در نشست ادواری حقوق بشر سازمان ملل متحد، نسبت به آمار بالای اعدام‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر در ایران انتقاد کردند. پس از آن بود که لاریجانی به اظهار نظر درباره احتمال کاهش مجازات قاچاق مواد مخدر سخن گفت.

XS
SM
MD
LG