لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

بیمارستان‌های دولتی با انباشته شدن بدهی تامین اجتماعی در آستانه ورشکستگی هستند


برخی از مقام‌های وزارت بهداشت می‌گویند که بیمارستان‌های دولتی ایران به دلیل ناتوانی در تامین هزینه‌ها در آستانه ورشکستگی و از دست دادن نیروهای متخصص هستند.

در گزارشی که روزنامه ایران منتشر کرد، مدیران وزارت بهداشت اعلام کردند که بدهی ۱۱ تا ۱۲ هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی به بیمارستان‌ها موجب عقب افتادن حقوق و کارانه پرسنل از جمله پرستاران و پزشکان شده و برخی از بیمارستانها را حتی برای تامین غذای بیماران نیز با مشکل مواجه کرده است.

مسعود مقدری، معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این باره گفت که دیر پرداخت شدن پول تامین اجتماعی به بیمارستانها موجب انباشته شدن هزینهها می شود و از سوی دیگر روی چرخه تامین مالی تولید دارو نیز تاثیر منفی می‌گذارد. به گفته او در صورت ادامه چنین روندی بیمارستانها ورشکسته می شوند.

او همچنین به خروج پزشکان دانشگاه علوم پزشکی کرمان از بخش دولتی اشاره کرد و گفت که یکی از دلایل این اتفاق، تاخير در پرداخت کارانه پزشکان است.

مشکلاتی چون ورشکستگی و خروج نیروهای متخصص از بیمارستان‌های دولتی در حالی مطرح می شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بارها از موفقیت طرح دولت خود موسوم به «تحول نظام سلامت» سخن گفته است. بر اساس این طرح، همه شهروندان امکان دریافت دفترچه بیمه درمانی داشته و برای تامین دارو پرداخت هزینه درمان از سوی دولت حمایت می شوند، اما این موضوع هزینه های زیادی روی دست بیمارستانها گذاشته وبه گفته آقای مقدری اگر مشکلات متعدد بیمارستانها حل نشود در آينده اتفاقات غیرقابل جبرانی می افتد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG