لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

برخی شرکت‌های هواپیمایی اعلام کردند از پرواز بر فراز بخش‌هایی از ایران خودداری خواهند کرد


به دنبال هشدار سازمان هوانوردی آمریکا و منع هواپیماهای آمریکایی از پرواز بر فراز تنگه هرمز و آب‌های ایران، برخی شرکت‌های هواپیمایی اعلام کردند که آن‌ها نیز از پرواز بر فراز بخش‌هایی از ایران خودداری خواهند کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، تاکنون شرکت‌هایی چون بریتیش ایرویز، لوفت هانزا، اتحاد و ک.ال.ام اعلام کرده‌اند که پروازهای خود بر فراز بخش‌هایی از ایران را متوقف خواهند کرد.

بسیاری از این شرکت‌ها از ارائه جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرده‌، اما گفته‌اند که دستورالعمل سازمان هوانوردی آمریکا را دنبال خواهند کرد.

سازمان هوانوردی آمریکا پیشتر پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز آب‌های ایران را ممنوع اعلام کرده بود.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که یک پهپاد ایالات متحده مورد حمله موشک جمهوری اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. ارتش آمریکا اعلام کرده‌ است که این پهپاد بر فراز اب‌های بین‌المللی در پرواز بود و «بدون دلیل» مورد حمله قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ ظهر پنجشنبه ۳۰ خرداد هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی توسط ایران را «اشتباهی بسیار بزرگ» خواند و گفت که ممکن است توسط یک فرد «نادان و خودسر» انجام شده باشد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «این پهپاد غیرمسلح و بی‌سرنشین بود و به روشنی بر فراز آبهای بین المللی پرواز می‌کرد. این پهپاد بی‌سرنشین بود، وگرنه حالا وضعیت بسیار متفاوت می‌بود.»

او اضافه کرده بود: «احساس من این است، شاید هم اشتباه کنم، شاید هم درست باشد. احساس من این است که این اشتباه یک نفر بوده که کاری کرده که نباید می‌کرد. فکر می کنم کسی مرتکب اشتباه شده است. نمی‌گویم که آن کشور اشتباه کرده است؛ بلکه یکی از افراد تحت فرماندهی اشتباه کرده است.»

روز جمعه ۳۱ خرداد، برخی رسانه‌ها گزارش کردند که دستور حمله نظامی محدود به ایران صادر شده بود، اما کمی پیش از آغاز عملیات پرزیدنت ترامپ دستور داد این حمله متوقف شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG