لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

دعوت ایران از غرب برای از سرگیری مذاکرات


دعوت ایران از غرب برای از سرگیری مذاکرات
دعوت ایران از غرب برای از سرگیری مذاکرات

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران از پیشنهاد تهران برای انجام دور جدید مذاکرات هسته ای با گروه ۱+۵ خبر داده است. آقای جلیلی گفت رسما به گروه ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد کرده «به مسیر گفتگو برای همکاری بازگردند». پیشتر علیرضا شیخ عطار، سفیر ایران در آلمان گفته بود که «به زودی سعید جلیلی نامه ای را به کاترین اشتون درباره شکل مذاکرات خواهد فرستاد. بعد مذاکرات با قدرت های عمده آغاز خواهد شد».

مایکل مان، یک سخنگوی اتحادیه اروپا، کمی قبل گفته بود که نامه ماه اکتبر کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به سعید جلیلی هنوز بی جواب مانده است. اما این اتحادیه همچنان آماده مذاکرات معنادار و بدون پیش شرط با تهران است.

بامداد شنبه جمهوری اسلامی ایران از استقرار موشک های دوربرد در مانور دریایی خلیج فارس خبرداده بود. اما ساعاتی بعد از تاخیر در آزمایش موشک های دور برد در خلیج فارس و در عین حال تلویحا از آمادگی برای مذاکرات تازه با کشورهای غربی بر سر برنامه اتمی اش خبر داد. پرس تی وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی ایران به نقل از محمود موسوی، سخنگوی مانورهای دریایی ایران و معاون فرمانده نیروی دریایی اعلام کرد که موشک ها شلیک نشده اند: «تمامی انواع موشک‌های سطح به دریا، دریا به دریا و زمین به هوا طی روزهای آینده آزمایش می‌شوند».

مانور ده روزه دریایی جمهوری اسلامی ایران با افزایش تنش های تهران با واشنگتن و هم پیمانانش بر سر برنامه اتمی ایران همراه شده است. اتحادیه اروپا گفته است ممنوعیت واردات از ایران را در دست بررسی دارد. آمریکا در حال حاضر این ممنوعیت را به اجرا گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است که برلین تحولات را به دقت زیرنظر دارد: «گیدو وستروله نگران است که بالاگرفتن جنگ لفظی طی روزهای گذشته به یافتن راهی منطقی نینجامد».

تحلیلگران می گویند هدف از گزارش های متعدد درباره آزمایش موشکی و مانور نظامی در ایران واداشتن غرب به تجدید نظر درباره افزایش فشارها بر ایران بر سر برنامه هسته ای اش بود، که کشورهای غربی می گویند هدفش تولید بمب اتمی است و ایران آن را رد می کند.

رویترز در ادامه به نقل از تحلیلگری به نام حمید فرهوشیان می نویسد: «زمان و مکان مانور نظامی ایران بسیار زیرکانه انتخاب شد. بعد هم گزارش هایی منتشر شد از آزمایش موشک های دوربردی که می تواند مواضع آمریکا در منطقه و اسرائیل را هدف قرار دهد. یکی از پیام هایی که این مانور دارد این است که هزینه ایستادن در مقابل ایران گرفتاری های اقتصادی است. ایرانی ها همواره از روش هویج و چماق استفاده کرده اند... اول چماق بستن تنگه هرمز و بعد هویج؛ یعنی تمایل به مذاکره».

تهران روز سه شنبه تهدید کرد که اگر به خاطر برنامه هسته ای، نفت ایران تحریم شود جلوی نقل و انتقال نفت از تنگه هرمز را میگیرد. رستم قاسمی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز گفته تحریم صادرات نفت ایران منجر به افزایش قیمت نفت به طوری که قیمت نفت خام به بشکه ای ۲۰۰ دلار می رسد.

انتشار گزارش ها از تهدید ایران به بستن تنگه هرمز، قیمت نفت را اندکی بالا برده است.

طبل جنگ

ایران در مانور نظامی سال گذشته اش، موشک زمین به زمین شهاب ۳ را آزمایش کرد که برد آن به ۱۰۰۰ کیلومتر می رسد و می تواند اسرائیل و مواضع آمریکا در خاورمیانه را هدف قرار دهد.
واشنگتن درباره درباره برنامه موشکی ایران از جمله شهاب-۳، قدر-۱، و سجیل-۲ ابراز نگرانی کرده است.

رسانه های ایرانی پوشش خبری گسترده ای از مانور نظامی در خلیج فارس ارائه دادند و تلویزیون دولتی ایران با پخش مستقیم آن سعی کرد آنگونه که رویترز می گوید حس وطن پرستی مردم را بیدار کند. ایالات متحده و اسرائیل گزینه حمله نظامی علیه ایران را در صورت شکست دیپلماسی رد نکرده اند.

تنگه هرمز گذرگاه ۴۰ درصد از نفت مصرفی جهان است و آبهای قلمروی ایران و عمان به شمار می رود اما تحت قوانین بین المللی آبهای جهان برای عبور و مرور بین المللی آزاد است و بستن آن اقدامی متخاصمانه به شمار می رود.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا گفته است اجازه نمی دهد که در ترافیک مهمترین آبراه محل عبور نفت جهان اختلالی رخ دهد، آبراهی که بزرگترین تولیدکنندگان نفت از جمله عربستان سعودی را به خلیج عمان و دریای عربی متصل می کند.

تحلیلگران می گویند بستن تنگه هرمز به اقتصاد متکی بر نفت ایران آسیب می زند بویژه که عربستان سعودی، از اعضای اوپک وعده داده است که هرگونه کاستی ناشی از نبود نفت ایران را به اروپا، جبران می کند.

XS
SM
MD
LG