لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

۱۰ برابر شدن تعداد معتادان خیابانی ایران در ۱۰ سال گذشته


طرح جمع آوری زنان "معتاد متجاهر" در محله هرندی تهران
طرح جمع آوری زنان "معتاد متجاهر" در محله هرندی تهران

یک عضو کمیته ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید تعداد معتادان خیابانی، موسوم به "متجاهر" از سال ۸۵ تاکنون ۱۰ برابر شده و تنها در شهر تهران ۱۵ هزار معتاد خیابانی حضور دارند.

سعید صفاتیان که رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان کرد که سال ۸۵ تعداد معتادان متجاهر در کل کشور ۱۵ هزار نفر بود اما در حال حاضر این تعداد به ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر رسیده است.

معتاد متجاهر اصطلاحی است که مقامات ایران برای نام بردن از افرادی که اعتیادشان علنی است و عمدتا در خیابان‌ها به سر می‌برند، استفاده می‌کنند.

به تازگی طرحی برای جمع‌آوری زنان "معتاد متجاهر" در شهر تهران اجرا شد و آمارهای متفاوتی درباره تعداد این زنان از سوی مقامات اعلام شد. در نهایت فرماندار تهران اعلام کرد که "تمام این آمارها حدسی است."

حالا سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام درحالی از حضور ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار معتاد خیابانی در ایران خبر می‌دهد که جمعیت کل معتادان ایران را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام می‌کند. اما سال‌هاست که در آمارهای اعلام شده از سوی مقامات رسمی تعداد معتادان از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عبور کرده است.

به گفته آقای صفاتیان، در تمام دنیا یک دهم درصد از کل معتادان را معتادان خیابانی تشکیل می‌دهد اما این درصد برای معتادان ایرانی "وحشتناک" است.

او همچنین اعلام کرد که در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پولی بابت بیمه معتادان هزینه نشد و مشخص نیست اعتبار۳۰ میلیارد تومانی دولت در این مورد در کجا هزینه شده است.

XS
SM
MD
LG