لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

واشنگتن پست: افزایش بیماری ایدز در ایران ناشی از سکس در میان جوانان است


نگرانی امروز عاطفه عظیمی روانپزشک، و اعضای گروه امداد او در ایران موسوم به «انجمن احیا ارزش ها» در باره شیوع ایدز از استفاده متعدد از سرنگ تزریق هروئین نیست که از آن سوی مرز در افغانستان قاچاق می شود.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: افزایش شمار افراد اچ آی وی مثبت ناشی از روابط جنسی جوانان پیش از ازدواج از آن جا نگران کننده است که بسیاری از افراد آلوده شده به این ویروس از آن هیچ اطلاعی ندارند.

در ایران آموزش روابط جنسی سالم پیش از ازدواج یک تابو محسوب می شود.

بر مبنای آمار دولتی در ایران حدود ۶۶ هزار نفر از جمعیت هشتاد میلیونی ایران اچ آی وی دارند که حدود ۳۰ هزار تن از آن ها هیچ اطلاعی درباره این ویروس ندارند.

بیش از پنجاه درصد افراد آلوده به اچ آی وی در ایران در گروه سنی بین ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند. این گروه سنی بیست و هشت درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهند.

شمار افراد آلوده شده در روابط جنسی رو به فزونی است.

دکتر محمد مهدی گویا، معاون وزارت بهداشت و درمان ایران، می گوید: «اگر به پنج یا شش سال پیش نگاه کنید، نرخ آلودگی به ویروس ایدز از طریق روابط جنسی حدود ۱۶ یا ۱۷ تا نهایت ۲۰ درصد بود. الان این درصد در بعضی استان ها به ۴۰ یا بالاتر رسیده است.»

در مدارس ایران آموزش روابط جنسی در پایین ترین سطح قرار دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG