لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

نامه آرش و کامیار علائی به وزیر بهداشت ایران: چطور با دستور حکومتی تاریخ انقضای داروی ایدز تغییر می‌‌کند؟


دو پزشک و فعال مدنی ایرانی در آمریکا با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نسبت به اقدام وزارت بهداشت در اجازه به استفاده از برخی از داروهای ایدز حتی سه سال پس انقضاء، ابراز نگرانی کرده و خواستار لغو این دستور شدند.

آرش و کامیار علائی، مدیران انستیتوی بین المللی سلامتی و آموزش که در آمریکا فعال است، در این نامه که یک نسخه از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، با اشاره به دستور مقام‌های وزارت بهداشت در مورد سه داروی درمان ایدز، خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت، نوشته‌اند: «چگونه ممکن است زمان انقضا دارو تنها با ارسال یک نامه توسط همکاران جنابعالی و بدون ذکر کوچکترین نگرانی افزایش یابد؟»

این دو پزشک در ادامه نامه خود با اشاره به کمک سالانه سه تا پنج میلیون دلاری سازمان ملل به ایران برای ارتقای خدمات پیشگیری و درمان بیماری ایدز، از وزیر بهداشت درخواست کرده‌اند ضمن لغو دستور اعلام شده نسبت به بهبود کمی و کیفی دسترسی گروه‌های آسیب پذیر و مبتلا به ویروس نقص ایمنی اقدام کند.

پیشتر رئیس مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده بود که تاکنون ۲۱ هزار و ۴۰۹ نفر مبتلا به ایدز در ایران شناسایی شده اند که به نظر می رسد این تعداد تنها ۴۵ درصد از تعداد واقعی مبتلایان به ایدز در ایران باشد. حتی برخی از کارشناسان تعداد مبتلایان ایدز در ایران را نزدیک به ۶۰ هزار نفر می دانند.

در دهه هشتاد خورشیدی که پرداختن به موضوع ایدز و تلاش برای کمک به بیماران مبتلا به ایدز تابو محسوب میشد، برادران علایی در ایران با تأسیس «انستیتو پارس» در ایران به فعالیت برای مقابله با بیماری ایدز مشغول بودند. اما آنها با برخورد وزارت اطلاعات مواجه شده و به اتهام تلاش برای «براندازی نرم» هریک چند سال زندانی شدند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG