لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

تاخير در آزادی کوهنوردان آمريکایی زندانی در ايران


تاخير در آزادی کوهنوردان آمريکایی زندانی در ايران
تاخير در آزادی کوهنوردان آمريکایی زندانی در ايران

وکيل مدافع دو آمريکایی محبوس در ايران می گويد آزادی آنان به تعويق افتاده است زيرا يکی از قاضی هایی که امضای او ضروری است، در مرخصی است.

مسعود شفیعی گفت قادر نشد روز یکشنبه مدارک تشریفات اداری مربوط به وثیقه یک میلیون دلاری برای جاش فتال و شین بائر را تکمیل کند زیرا قاضی دومی که بايد اسناد را امضا می کرد تا روز سه شنبه در مرخصی است. يک قاضی این اسناد را روز شنبه امضا کرده است، اما سپردن وثیقه مستلزم امضای دو قاضی است.

ماه گذشته ايران، بائر و فتال را بر مبنای اتهام جاسوسی و ورود غیر قانونی به کشور به هشت سال حبس محکوم کرد. اين دو روز سی و يکم ژوئیه سال ۲۰۰۹ همراه با سارا شورد، یک آمریکایی دیگر بازداشت شدند. شورد سال گذشته با سپردن وثیقه ای پانصد هزار دلاری آزاد شد و به آمریکا بازگشت.

هرسه همواره اعلام بی گناهی کرده و می گویند هنگام گذراندن تعطیلات در کوهستان های شمال عراق کوهنوردی می کردند. آنان می گويند اگر از مرزهای فاقد علامت وارد ايران شده باشند، عبورشان اشتباهی بوده است.

وزیر امورخارجه ایران گفته است آزادی کوهنوردان نشانه ای از رافت اسلامی خواهد بود. علی اکبر صالحی روز شنبه در يک کنفرانس خبری همچنين از آمريکا خواستار آزادی ايرانی هائی شد که در آمريکا زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG