لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۵

احمدی نژاد: دو کوهنورد زندانی در ایران ثابت کنند که بی گناهند


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران باید ثابت کنند که در صدد ارتکاب جرم در ایران نبوده اند.

آقای احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی در روز چهارشنبه تاکید کرد که قاضی پرونده باید در مورد وضعیت این دو نفر تصمیم گیری کند. رییس جمهوری اسلامی گفت: «من فکر می کنم ما نباید در کار یک قاضی خود را در موقعیت دخالت کردن قرار دهیم و باید به قاضی و دادگاه اجازه دهیم تا در خصوص این پرونده تصمیم گیری کنند.»

شین بائر و جاش فتال، دو کوهنورد آمریکایی هستند که به اتهام ورود غیر قانونی به ایران و جاسوسی در زندان اوین به سر می برند. آنها همراه با سارا شورد، دیگر شهروند آمریکایی که روز سه شنبه آزاد شد و ایران را ترک کرد، در ژوییه ۲۰۰۹ در منطقه مرزی ایران و عراق در کردستان بازداشت شدند.

خانواده آنها اتهام جاسوسی را رد کرده و می گویند فرزندانشان بی گناهند.

سارا شورد، با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد و اکنون برای انجام آزمایش های پزشکی در عمان است. خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید خانم شورد پیش از ترک عمان سخنرانی خواهد کرد اما مشخص نیست زمان آن کی خواهد بود.

مادر سارا شورد می گوید دخترش مشکلات پزشکی جدی دارد.

محمود احمدی نژاد در گفت و گوی روز چهارشنبه خود با ان بی سی در مورد آزادی سارا شورد گفت دلیل آزادی او بیماری اش بوده است و «ما در این زمینه ماورای قانون عمل کردیم و با آن ها همکاری کردیم.»

مشخص نیست که وثیقه آزادی سارا شورد را چه کسی پرداخت کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید برای آزادی شهروندان دربند آمریکایی در کشورهای دیگر، وثیقه پرداخت نمی کند. اما پی جی کراولی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت اگر ایران توانست شورد را آزاد کند یعنی می تواند دو نفر دیگر را هم آزاد کند. او گفت آقای احمدی نژاد با آزادی آنان پیامی محکم و چشمگیر خواهد فرستاد.

همزمان مادر شین بائر به صدای آمریکا گفته است امیدوار است که محمود احمدی نژاد هنگامی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر می کند، پسرش و جاش فتال را همراه خود به نیویورک ببرد.

XS
SM
MD
LG